Bieżące informacje

Informacja

Strona znajduje się w archiwum.

Kolejni złodzieje w rękach policjantów

Data publikacji 05.10.2020

W ostatnich dniach trzech złodziei wpadło w ręce policjantów z Wałbrzycha i powiatu wałbrzyskiego. Wśród nich był 16-latek, któremu policjanci z Boguszowa-Gorc udowodnili również posiadanie narkotyków oraz wymuszenie rozbójnicze dokonane na własnej matce. Wszyscy odpowiedzą teraz za swoje czyny przed sądem.

W środowy wieczór policjanci zespołu operacyjno-rozpoznawczego drugiego komisariatu w Wałbrzychu, realizując informacje własne, udali się na jedną z ulic miasta, gdzie przebywał 32-latek odpowiedzialny za dokonanie w ostatnim czasie kradzieży. Funkcjonariusze zatrzymali mężczyznę i w toku wykonanych czynności procesowych udowodnili mu, że w okresie od 16 do 24 września tego roku w krótkich odstępach czasu ukradł łącznie 30 sztuk łapek na muchy, 14 sztuk doniczek na kwiaty oraz plastikowy koszyk, powodując straty w kwocie blisko 750 złotych na rzecz właściciela jednego ze sklepów.

Tego samego dnia późnym wieczorem funkcjonariusze tego samego zespołu operacyjno-rozpoznawczego zatrzymali w Sobięcinie 19-latka. Mundurowi wcześniej ustalili, że mężczyzna w połowie września wykorzystał nieuwagę małoletniego wałbrzyszanina bawiącego się na podwórku i ukradł mu rower o wartości 1300 złotych.

Trzeci ze sprawców wpadł na gorącym uczynku - w ręce tym razem funkcjonariuszy z Boguszowa-Gorc – w czwartkową noc, po tym jak dokonał włamania do jednego z pomieszczeń na strychu budynku. Okazało się, że złodziej to 16-latek, a utracone mienie o łącznej wartości 2,5 tysiąca złotych to elektronarzędzia, które policjanci ostatecznie odzyskali. W toku wykonanych dalszych czynności procesowych z nieletnim, funkcjonariusze udowodnili mu dokonanie dwóch innych podobnych czynów karalnych, a także posiadanie narkotyków w postaci amfetaminy i marihuany oraz wyłudzenie na początku sierpnia od własnej matki - poprzez przemoc i groźby pozbawienia życia - 20 złotych.

Wszyscy sprawcy złożyli już wyjaśnienia. 32 oraz 19-latkowi za kradzieże grozi kara pozbawienia wolności do lat 5. O losie 16-latka zdecyduje natomiast sąd rodzinny. Przypominamy, że wg Ustawy o postępowaniu w sprawach nieletnich wobec osoby popełniającej czyny karalne (po ukończeniu lat 13, ale nie ukończeniu lat 17), mogą być stosowane środki wychowawcze oraz środek poprawczy w postaci umieszczenia w zakładzie poprawczym. Kara może być orzeczona tylko w wypadkach prawem przewidzianych, jeżeli inne środki nie są w stanie zapewnić resocjalizacji nieletniego.

asp. szt. Monika Kaleta

Źródło: KMP w Wałbrzychu

Powrót na górę strony