Bieżące informacje

Informacja

Strona znajduje się w archiwum.

Bezskuteczne próby oszukania bolesławieckich seniorów – gratulujemy czujności

Data publikacji 08.10.2020

W Bolesławcu przestępcy podjęli próby, na szczęście nieudane, oszustw wobec seniorów. Podszywając się za policjanta zmodyfikowali swój sposób działania i przez dwa dni dzwonili do osób starszych, aby uwiarygodnić swoją wersję i celowość działania. Gratulujemy czujności. Seniorzy nie dali się oszukać.

W ciągu dwóch dni bolesławieccy policjanci otrzymali aż 8 zgłoszeń o usiłowaniu oszustwa na policjanta. 78-latka opowiedziała, że 7 października zadzwoniła do niej kobieta, podając się za pracownika poczty, z informującą o zaległych listach. Następnego dnia, również na numer stacjonarny, zadzwonił mężczyzna podający się za funkcjonariusz CBŚP pytając o rozmowę telefoniczną z dnia poprzedniego i tłumacząc, że kobieta podszywając się pod pracownika poczty działa w grupie przestępczej. Fałszywy policjant powiedział, że kobieta może być obserwowana i zapytał o konto bankowe. Kiedy seniorka powiedziała, że nie ma pieniędzy w banku, rozmowa została zakończona.

Kolejna starsza pani poinformowała bolesławieckich policjantów, że również przez 2 dni otrzymała podobne telefony. Pierwszy dotyczył paczki ze złym adresem i koniecznością uzupełnienia danych, a drugi telefon miał być od policjanta, który ostrzegał przed oszustami. Kiedy rozmówczyni powiedziała, że zadzwoni do swojej najbliższej komendy, aby potwierdzić te informacje, rozmówca zakończył dialog.

Każde kolejne zgłoszenie dotyczyło bardzo podobnego sposobu działania, jednak wszyscy rozmówcy bardzo podejrzliwie podeszli do zadawanych pytań i nie przekazali żadnych informacji na temat swoich finansów, a o zaistniałych sytuacjach poinformowali policję.

Bolesławieccy funkcjonariusze przypominają o dużej ostrożności w kontaktach telefonicznych i osobistych z osobami obcymi. Każdą podejrzaną sytuację należy zgłaszać do najbliższej komendy. Gratulujemy seniorom czujności. Cieszy nas fakt, że akcje prewencyjne przeprowadzane przez policjantów dają rezultaty i coraz więcej osób starszych wie jak postępować w takich sytuacjach.

asp.. szt. Monika Kaleta

Źródło: KPP w Bolesławcu

Powrót na górę strony