Bieżące informacje

Informacja

Strona znajduje się w archiwum.

Od dzisiaj na terenie całego kraju obowiązują nowe zasady

Data publikacji 10.10.2020

Dolnośląscy policjanci w obliczu wprowadzonych nowych obostrzeń na terenie całego kraju intensyfikują działania na ulicach miast i mniejszych miejscowości naszego województwa. Liczne patrole sprawdzają, czy obywatele stosują się do przepisów związanych z zachowaniem osób w miejscach publicznych oraz nadal weryfikują, czy osoby objęte kwarantanną przebywają w miejscach zamieszkania. Niestety zdarzają się sytuacje, kiedy niektórzy ignorują restrykcje i ograniczenia związane z epidemią koronawirusa. W takich przypadkach funkcjonariusze stanowczo egzekwują stosowanie się do obwiązujących przepisów.

Dolnośląscy policjanci koncentrują się na kontroli przestrzegania obowiązujących od dnia 10 października obowiązków wynikających z rozporządzenia Rady Ministrów. Mundurowi w ramach działań, których celem jest ograniczenie rozprzestrzeniania się koronawirusa, prowadzą intensywne kontrole różnych miejsc w przestrzeni publicznej, w których od dziś obowiązuje konieczność zakrywania nosa i ust.

Policjanci nadal będą uświadamiać jak ważne jest przestrzeganie obowiązujących zasad i ograniczeń w walce z koronawirusem. W przypadku ich lekceważenia będą reagować, ponieważ wprowadzone obostrzenia mają pomóc w walce z COVID-19, a ich nieprzestrzeganie łączy się z narażeniem zdrowia i życia dla innych osób.

W każdym przypadku naruszenia przepisów policjant będzie decydował, czy ograniczy się do pouczenia, nałoży mandat, czy złoży wniosek o ukaranie lub wniosek do inspekcji sanitarnej o wdrożenie postępowania administracyjnego.

W trakcie codziennej służby związanej z walką z niewidzialnym wrogiem, jakim jest wirus COVID-19, policjanci narażają swoje zdrowie podejmując działania mające na celu zminimalizowanie ryzyka rozprzestrzeniania się choroby. Duże znaczenie dla ograniczenia możliwości zarażenia policjanta i tym samym wyłączenia na przynajmniej kilkunastodniowy okres z aktywności zawodowej ma współpraca z samymi obywatelami. Jeżeli znajdujemy się w grupie ryzyka - posiadamy objawy mogące świadczyć o zarażeniu, bądź mieliśmy kontakt z osobą zarażoną, nie okłamujmy funkcjonariusza, dbajmy o zdrowie nas wszystkich. To dzięki pracy policjantów mniej pacjentów trafia do placówek medycznych. Choć nie wszyscy potrafią to zrozumieć, to nasze działania - działania, które podejmujemy w tym szczególnym okresie, a o których nawet nie myśleliśmy, że będziemy musieli realizować jeszcze kilkanaście tygodni temu, mają na celu jedno - zminimalizować ryzyko rozprzestrzeniania się wirusa.

W tej codziennej walce, od początku trwania pandemii, zarażonych zostało 68 policjantów garnizonu dolnośląskiego.

Policja, w ramach patroli odwiedza osoby, które są objęte kwarantanną i sprawdza, czy pozostają w miejscu swojego zamieszkania. Przepisy przewidują możliwość nałożenia kary finansowej do 30 tys. zł na te osoby, które kwarantanny nie przestrzegają. Decyzja, co do konkretnej wysokości kary jest zawsze indywidualna.

Należy przypomnieć również, że w celu ułatwienia nadzoru nad osobami przebywającymi w izolacji domowej została przygotowana specjalna aplikacja pn. „Kwarantanna domowa”, która jest darmowa, bezpieczna i dostępna na systemy Android i iOS. To proste narzędzie, którego użytkowanie jest od pierwszego kwietnia obowiązkowe, znacznie ułatwia weryfikację realizacji obowiązków pozostania w kwarantannie. Każdego dnia do osób, które zainstalowały i aktywowały tę aplikację przychodzi wiadomość z prośbą o przesłanie swojego zdjęcia. Za pomocą geolokalizacji oraz programu do porównywania twarzy sprawdzane jest miejsce pobytu i osoba, która powinna pozostać w izolacji domowej.

 

Zespół Prasowy KWP we Wrocławiu

Powrót na górę strony