Bieżące informacje

Informacja

Strona znajduje się w archiwum.

Stosujmy odblaski! One naprawdę mogą uratować nam życie

Data publikacji 25.11.2020

Jesienna aura nie ułatwia poruszania się po dolnośląskich drogach. Coraz trudniejsze warunki atmosferyczne w sposób szczególny dotyczą niechronionych uczestników ruchu drogowego, którzy są bardzo narażeni na uczestniczenie w wypadkach komunikacyjnych. Niestety wczoraj w powiecie zgorzeleckim doszło do tragicznego zdarzenia drogowego z udziałem pieszego. Śmiertelnie potrącony został mężczyzna, który poruszał się poza terenem zabudowanym bez elementów odblaskowych. Z pewnością wielu tego typu zdarzeń można by uniknąć, gdyby każdy pieszy był wyposażony w odblaski. Wystarczy przecież założyć na siebie nawet niewielki element odblaskowy, aby być bardziej widocznym i w ten sposób o wiele bardziej bezpiecznym na drodze.

Za oknami jest coraz zimniej, dzień jest coraz krótszy i często mamy do czynienia z intensywnymi opadami deszczu. Przed nami bez wątpienia trudny okres dla użytkowników dróg, kiedy wzrasta ryzyko zaistnienia wypadków drogowych, zwłaszcza z udziałem niechronionych uczestników ruchu drogowego. Niestety dolnośląscy policjanci często spotykają się z sytuacjami, kiedy pieszy czy rowerzysta nie posiada żadnych elementów odblaskowych. Osoby te są wówczas słabo widoczne dla kierowców, którzy dostrzegając ich w ostatniej chwili, nie są w stanie właściwie i odpowiednio wcześnie zareagować. W takich przypadkach często dochodzi do tragedii. Do jednej z nich doszło wczoraj w powiecie zgorzeleckim, gdzie śmiertelnie potrącony został pieszy, który poruszał się poza terenem zabudowanym bez elementów odblaskowych.

Z pewnością wielu tego typu zdarzeń można by uniknąć, gdyby każdy pieszy był wyposażony w odblaski, dzięki którym stajemy się bardziej widoczni i tym samym bardziej bezpieczni. Musimy pamiętać, że osoba ubrana w odzież o stonowanych ciemnych kolorach bez elementów odblaskowych jest widoczna z odległości zaledwie około 40 metrów. Natomiast pieszego mającego odblaski można dostrzec nawet z odległości ponad 150 metrów. W sytuacji, gdy pędzący kierowca ma sekundy na reakcję w momencie pojawienia się na jego drodze przeszkody, te metry mają kolosalne znaczenie. Pamiętać należy, że pieszy czy rowerzysta w konfrontacji z pojazdem nie ma praktycznie żadnych szans. Niestety wiele osób nie stosuje się do przepisów w tym zakresie, narażając tym samym swoje życie i zdrowie. Musimy pamiętać, że bycie widocznym równa się z temu, że jesteśmy bardziej bezpieczni na drodze.

Oczywiście stosowanie elementów odblaskowych nie wyczerpuje zachowań, dzięki którym niechronieni uczestnicy ruchu drogowego mogą zadbać o własne bezpieczeństwo. Policjanci przypominają pieszym, że przez jezdnię należy przechodzić wyłącznie w miejscu do tego przeznaczonym, stosować się do sygnalizacji świetlnej, a jeżeli jej nie ma, to uważnie rozejrzeć się, czy możemy bezpiecznie wejść na drogę. Rozwaga może uratować nam życie, natomiast pośpiech doprowadzić do tragedii.

Rowerzyści muszą pamiętać nie tylko o prawidłowym oświetleniu jednośladu, ale też o poruszaniu się po ścieżkach do tego wyznaczonych. Jeżeli takowych nie ma, to należy zachować rozsądek podczas przemieszczania się po jezdni. „Mieć oczy dookoła głowy” to w tym przypadku trafne stwierdzenie.

Apelujemy zarówno do pieszych, jak również miłośników przemieszczania się na dwóch kołach o zakładanie elementów odblaskowych. Ważne jest, aby stosować je nie tylko tam, gdzie nakazują to przepisy, ale zawsze, gdy widoczność jest ograniczona i kierowcy mogą mieć problem z dostrzeżeniem nas odpowiednio wcześnie. Każdy powinien wiedzieć, że korzystanie z odblasków to gwarancja bycia widocznym i bezpiecznym na drodze.

mł. asp. Przemysław Ratajczyk

Zespół Prasowy KWP we Wrocławiu

Opis filmu: Film przedstawia drogę w porze nocnej po której poruszają się poboczem dwie osoby. Jedna ma założoną kamizelkę odblaskową, druga ma na sobie ciemne ubrania.

Pobierz plik (format mp4 - rozmiar 1.69 MB)

Pliki do pobrania

Powrót na górę strony