Bieżące informacje

Informacja

Strona znajduje się w archiwum.

Podsumowanie policyjnych działań TRUCK & BUS oraz TRZEŹWY PORANEK na drogach Dolnego Śląska

Data publikacji 15.10.2020

Na terenie Dolnego Śląska policjanci kilka dni temu prowadzili akcję „Trzeźwy poranek na autostradzie A4” oraz „Truck & Bus”. Efektem pracy zaledwie dwóch dni i kilku godzin porannych jest przebadanie stanu trzeźwości blisko 1200 kierowców oraz prawie 3000 skontrolowanych pojazdów różnego rodzaju pod względem ich stanu technicznego i innych wykroczeń drogowych. Działania policji będą sukcesywnie powtarzane na drogach naszego województwa.

Mundurowi już od wczesnych godzin porannych przeprowadzali na terenie województwa dolnośląskiego kontrole pojazdów osobowych, busów i ciężarowych. Sprawdzano zarówno stan trzeźwości kierujących, jak również przestrzeganie przez nich przepisów ruchu drogowego oraz stan techniczny samochodów jakimi się poruszali. W wyniku tych kontroli przebadano stan trzeźwości blisko 1200 kierowców i skontrolowano prawie 3000 aut. Ujawniono 19 kierowców, którzy kierowali swoimi pojazdami pod wpływem alkoholu bądź środka odurzającego, zatrzymano prawie 300 dowodów rejestracyjnych z różnych powodów. Nałożono na kierowców ponad 700 mandatów karnych za wykroczenia drogowe. Najczęściej popełnianym było przekraczanie prędkości. Niepokojący jest też wynik skontrolowanych aut pod względem ich stanu technicznego pojazdów. Wykryto ponad 200 przewinień w tym zakresie.

Kierujący muszą zdać sobie sprawę z faktu, że niesprawny technicznie pojazd powoduje zagrożenie nie tylko dla nich samych, ale również dla innych uczestników ruchu drogowego i może być także przyczyną wypadków drogowych. W trosce o bezpieczeństwo zarówno własne i innych użytkowników dróg, kierowca jest odpowiedzialny za prawidłowy stan techniczny pojazdu. Nie ma od tego żadnych ustępstw. Sytuacje na drodze bywają dynamiczne, a czasem nawet niewielka usterka w aucie, jak przepalona żarówka i związany z tym brak możliwości sygnalizowania manewru, może stać się przyczyną zdarzenia drogowego tragicznego w skutkach.

Nadal istnieje duży problem z dostosowywaniem się do znaków drogowych, zwłaszcza tych dotyczących ograniczeń prędkości. Kierowcy zapominają, że brawura i ciężka noga na gazie może doprowadzić do nieszczęścia. A jeśli jeszcze do tego dojdzie spożywanie alkoholu bądź zażywanie środków odurzających i siedzenie za kółkiem, może dojść do dużej tragedii. Reagujmy jeśli widzimy, że ktoś taki zamierza prowadzić samochód. Miejmy w sobie ten wewnętrzny hamulec, że gdy spożywamy alkohol, to nie łączmy tego z samochodem. Jeśli dzień przed wyprawą przesadziliśmy z używkami i na drugi dzień rano nie czujemy się pewnie, lepiej dojechać do celu komunikacją miejską bądź taksówką. Poprośmy kogoś, by nas zawiózł. Każde rozwiązanie jest lepsze niż wsiadanie za kierownicę w takim stanie.

Działania policji będą sukcesywnie powtarzane na drogach naszego województwa. Wszystko to w celu naszego bezpieczeństwa i wyeliminowania niebezpiecznych kierowców z dolnosląskich dróg.

asp. szt. Monika Kaleta

Źródło: Zespół Prasowy KWP we Wrocławiu

Powrót na górę strony