Bieżące informacje

Informacja

Strona znajduje się w archiwum.

Oferowała do sprzedaży torebkę ze skóry krokodyla, a teraz może jej grozić nawet 5 lat więzienia

Data publikacji 15.10.2020

Policjanci ustali operacyjnie, że ktoś oferuje do sprzedaży przedmiot wykonany ze skóry zwierzęcia objętego ochroną. Była to damska torebka uszyta ze skóry krokodyla. Funkcjonariusze dotarli do autorki ogłoszenia i obecnie wyjaśniają wszystkie okoliczności tej sprawy. Galanteria została zabezpieczona, a kobiecie może grozić nawet do 5 lat pozbawienia wolności.

Wrocławscy policjanci podczas swojej pracy operacyjnej natknęli się na ciekawą ofertę sprzedażową. Obejrzeli dokładnie przedmiot wystawiony na internetowym ogłoszeniu i już po zdjęciach przekonali się, że z dużym prawdopodobieństwem może to być nielegalna galanteria. Sprzedająca wystawiła przedmiot za pośrednictwem popularnego serwisu umożliwiającego użytkownikowi zamieszczenie ogłoszenia. Funkcjonariusze wrocławskiego Wydziału do walki z Przestępczością Gospodarczą postanowili osobiście sprawdzić legalność przedmiotu.

Jeszcze podczas rozmowy z kobietą, sama ona przyznała, że torebka została wykonana ze skóry krokodyla. Stanowi to naruszenie przepisów Ustawy o Ochronie Przyrody, oraz Rozporządzenia Rady Europy w sprawie ochrony gatunków dzikiej fauny i flory w drodze regulacji handlu nimi.

Zgodnie z tymi przepisami, oferowanie zbycia lub nabycia okazów określonych gatunków roślin lub zwierząt, w tym skór i produktów z krokodyla, jest zabronione. Kobieta dobrowolnie wydała torebkę, która została zabezpieczona przez policjantów do dalszych sprawdzeń.

Obecna technologia pozwala wykonać przedmioty codziennego użytku z innych materiałów, niż rzadkie i dzikie zwierzęta. Często są to też materiały bardziej wytrzymałe, niż te pochodzące od ginących i zagrożonych gatunków.

Do zakończenia tej sprawy jeszcze długa droga, policjanci muszą wykonać jeszcze wiele czynności, jednak dużo wskazuje na to, że mają do czynienia z przestępstwem zagrożonym kara pozbawienia wolności nawet do 5 lat.

mł. asp. Aleksandra Pieprzycka

Źródło: KMP we Wrocławiu

Powrót na górę strony