Bieżące informacje

Policjanci przypominają o nowych obostrzeniach oraz obowiązku zakrywaniu ust i nosa

Data publikacji 17.10.2020

Dolnośląscy policjanci w obliczu wprowadzonych nowych obostrzeń na terenie całego kraju intensyfikują działania na ulicach miast i mniejszych miejscowości naszego województwa. Liczne patrole sprawdzają, czy obywatele stosują się do przepisów związanych z zachowaniem osób w miejscach publicznych oraz nadal weryfikują, czy ci którzy są objęci kwarantanną przebywają w miejscach zamieszkania. Niestety zdarzają się sytuacje, kiedy niektórzy ignorują restrykcje i ograniczenia związane z epidemią koronawirusa. W takich przypadkach funkcjonariusze stanowczo egzekwują stosowanie się do obwiązujących przepisów.

Dolnośląscy policjanci koncentrują się na kontroli przestrzegania nowych przepisów obowiązujących w tzw. żółtej i czerwonej strefie. Przypominamy, że nowe obostrzenia obowiązują od 17 października 2020 roku. Szczegółowe informacje na temat różnic w regionalnych obostrzeniach dla powiatów czerwonych i żółtych znajdują się na stronie internetowej pod adresem: https://www.gov.pl/web/koronawirus/regionalne-obostrzenia-dla-wybranych-powiatow

Funkcjonariusze w ramach działań, których celem jest ograniczenie rozprzestrzeniania się koronawirusa, prowadzą intensywne kontrole różnych miejsc w przestrzeni publicznej, w których jest nakaz zakrywania nosa i ust.

Policjanci nadal będą uświadamiać jak ważne jest przestrzeganie obowiązujących zasad i ograniczeń w walce z koronawirusem. W przypadku ich lekceważenia będą stanowczo reagować, ponieważ wprowadzone obostrzenia mają pomóc w walce z COVID-19, a ich nieprzestrzeganie łączy się z narażeniem zdrowia i życia dla innych osób.

Policja, w ramach patroli odwiedza osoby, które są objęte kwarantanną i sprawdza, czy pozostają w miejscu swojego zamieszkania. Przepisy przewidują możliwość nałożenia kary finansowej do 30 tys. złotych na te osoby, które kwarantanny nie przestrzegają. Decyzja, co do konkretnej wysokości kary jest zawsze indywidualna.

Należy przypomnieć również, że w celu ułatwienia nadzoru nad osobami przebywającymi w izolacji domowej została przygotowana specjalna aplikacja pn. „Kwarantanna domowa”, która jest darmowa, bezpieczna i dostępna na systemy Android i iOS. To proste narzędzie, którego użytkowanie jest od pierwszego kwietnia obowiązkowe, znacznie ułatwia weryfikację realizacji obowiązków pozostania w kwarantannie.

Każdego dnia do osób, które zainstalowały i aktywowały tę aplikację przychodzi wiadomość z prośbą o przesłanie swojego zdjęcia. Za pomocą geolokalizacji oraz programu do porównywania twarzy sprawdzane jest miejsce pobytu i osoba, która powinna pozostać w izolacji domowej. Informacje dotyczących aplikacji „Kwarantanna domowa” oraz szczegóły pobierania i instalacji na stronie internetowej pod adresem: https://www.gov.pl/web/koronawirus/kwarantanna-domowa

Zespół Prasowy KWP we Wrocławiu

Powrót na górę strony
Polska Policja