Bieżące informacje

Informacja

Strona znajduje się w archiwum.

Policyjne działania w związku ze znalezieniem substancji chemicznych na terenie Lubania w województwie dolnośląskim

Data publikacji 18.10.2020

W związku z ujawnieniem na terenie Ośrodka Szkoleń Specjalistycznych Straży Granicznej w Lubaniu substancji chemicznych i prowadzonych działań mających na celu ich utylizację, już od godzin porannych w sobotę (tj. 17.10.20r.) na terenie miasta rozbrzmiewał komunikat informujący mieszkańców o zaplanowanej ewakuacji. Zapewnienie bezpieczeństwa w tym rejonie oraz umożliwienie sprawnego przeprowadzenia całej akcji, to główny cel policjantów z powiatu wspomaganych przez Samodzielny Pododdział Prewencji Policji z Legnicy, Oddział Prewencji Policji z Wrocławia oraz lubańską Straż Miejską. Przypomnijmy, że w tego typu sytuacjach należy bezwzględnie stosować się do komunikatów przekazywanych przez funkcjonariuszy policji oraz innych służb.

W trakcie prowadzonych prac ziemnych na terenie OSS SG w Lubaniu znaleziono substancje chemiczne, których utylizacją zajmują się wyspecjalizowane podmioty. Aby doszło do ich neutralizacji, mając przy tym na względzie bezpieczeństwo mieszkańców policjanci oraz strażnicy miejscy 17 września br. od godziny 7.00 rozpoczęli ewakuację mieszkańców z terenu przyległego do ośrodka.

Od godziny 9.00 zamknięte zostały punkty handlowe oraz wstrzymano ruch w pobliżu ul. Wojska Polskiego. Komunikaty o utrudnianiach jak i informacje o obowiązku zakrywania ust i nosa w przestrzeni publicznej nadawane były przy użyciu urządzenia nagłaśniającego będącego w dyspozycji Oddziałów Prewencji Policji we Wrocławiu.

Według szacunków Centrum Zarządzania Kryzysowego w Lubaniu około 500 osób podlegało ewakuacji. Około godziny 15.00 zakończono ewakuację.

Przypomnijmy, że w tego typu sytuacjach należy bezwzględnie stosować się do komunikatów przekazywanych przez funkcjonariuszy policji oraz innych służb.

podkom. Wojciech Jabłoński
Źródło: KPP w Lubaniu
  • Oznakowany radiowóz policyjny na jednej z ulic Lubania. Za samochodem policji zatrzymał się przed przejściem dla pieszych inny pojazd.
  • Umundurowani policjanci stoją na parkingu przed jednym ze sklepów w Lubaniu. Po prawej stronie znajduje się pawilon handlowy.
  • Funkcjonariusze Straży Miejskiej w Lubaniu stoją przed służbowym pojazdem na placu. Obok po prawej stronie zdjęcia znajduje się zaparkowany autobus.
  • Oznakowany radiowóz policyjny blokuje ruch pojazdów na jednej z ulic w Lubaniu. W tle domy jednorodzinne ogrodzone płotami.
Powrót na górę strony