Bieżące informacje

Informacja

Strona znajduje się w archiwum.

Seniorka była czujna i nie dała się oszukać przestępcom działającym metodą „na policjanta”

Data publikacji 17.11.2020

Wczoraj oszust zadzwonił do starszej kobiety, mieszkanki powiatu wołowskiego, podając się za policjanta. Fałszywy funkcjonariusz twierdził, że rozpracowuje grupę przestępczą i potrzebuje pomocy kobiety. Dzięki czujności seniorka nie straciła prawdopodobnie swoich oszczędności życia i nie udostępniła żadnych danych wrażliwych. Policjanci apelują o ostrożność i stosowanie się do zasady ograniczonego zaufania podczas tego typu rozmów.

Coraz częściej osoby starsze nie dają się oszukać fałszywym „wnuczkom” czy „policjantom”. To zapewne pozytywny efekt kampanii informacyjnych realizowanych przez m.in. policję. Nadal jednak odnotowujemy przypadki tego typu przestępstw, gdzie w wyniku oszustwa pokrzywdzonymi mogą stać się osoby starsze.

Wczoraj w Wołowie zgłoszono próbę dokonania oszustwa metodą „na policjanta”. W tym konkretnie przypadku dzwoniący telefonicznie mężczyzna podawał się za funkcjonariusza wrocławskiej policji. Fałszywy mundurowy twierdził, że funkcjonariusze prowadzą sprawę, w której potrzebna jest pomoc seniorki. Dodał, że sprawa jest tajna i polecił, by nie mówiła nikomu o tym telefonie, a także żeby nie próbowała zweryfikować informacji dzwoniąc na jakikolwiek numer policyjny. Prośby te wzbudziły podejrzenia u seniorki, która rozłączyła się i nie kontynuowała rozmowy.

Można tylko domyślać się jaki byłby finał sprawy, gdyby starsza kobieta nie zorientowała się na czas, że telefon może być próbą oszustwa.

Pamiętajmy, że legenda jaką przybiorą oszuści może być różna. Sprawcy mogą podawać się za członków rodziny, podszywać się za urzędnika lub przedstawiciela jakiejś organizacji, jak również wmawiać, że są funkcjonariuszami Centralnego Biura Śledczego Policji lub, tak jak było w tym przypadku, policjantami. Najczęściej proszą o pilne przekazanie pieniędzy. Nie zawsze oszuści będą do nas dzwonić. Znajdą się też tacy, którzy zapukają do naszych drzwi, licząc na naszą nieuwagę.

Powyżej opisane sytuacje mogą przydarzyć się naszym bliskim lub sąsiadom. Dlatego niezbędne jest stałe pobudzanie czujności rodzinnej oraz sąsiedzkiej w celu zwiększenia bezpieczeństwa osób starszych czy samotnych.

  • Reagujmy, kiedy widzimy lub mamy sygnały, że ktoś podejrzany „kręci” się w pobliżu naszego krewnego czy sąsiada.
  • Zapamiętajmy jak najwięcej szczegółów dotyczących wyglądu i zachowania osoby, która wzbudza niepokój.
  • Zapiszmy numer telefonu, z którego dzwoniła osoba, zapiszmy numer rejestracyjny pojazdu, którym się taka osoba porusza.
  • Podzielmy się wiedzą o sposobie działania sprawców z osobami najbardziej zagrożonymi - seniorami. Ostrzeżmy ich, nim będzie za późno.
  • W trosce o Państwa bezpieczeństwo apelujemy, aby nie przekazywać żadnych pieniędzy osobom, które telefonicznie podają się za członków Waszej rodziny lub proszą o przekazanie pieniędzy poprzez osoby pośredniczące.
  • Nie reagujmy pochopnie na hasło: syn, wnuczek, siostrzenica potrzebują pomocy, gdy tylko usłyszymy głos w słuchawce. Należy sprawdzić czy jest to prawdziwy krewny, np. poprzez skontaktowanie się z innymi członkami rodziny.

Zalecamy stosowanie zasady ograniczonego zaufania wobec nieznajomych - lepiej wyglądać na człowieka podejrzliwego, niż stracić dorobek życia. Pamiętajmy także, aby nie udzielać przez telefon żadnych informacji dotyczących danych personalnych, numerów kont bankowych i haseł do nich. Nie opowiadajmy nieznajomym o swoich planach życiowych, czy o członkach rodziny.

O wszystkich próbach wyłudzenia pieniędzy natychmiast poinformujmy policję korzystając z numeru alarmowego 112. Zadbajmy wspólnie o nasze bezpieczeństwo!

asp. szt. Monika Kaleta

Źródło: KPP w Wołowie

Powrót na górę strony