„Profilaktyka w czasach pandemii” - wałbrzyski policjant prewencji kryminalnej przeprowadził e-lekcje z uczniami jednej ze szkół średnich
Ogólnoświatowa pandemia uniemożliwia prowadzenie policyjnych pogadanek z dziećmi i młodzieżą w placówkach oświatowych, dlatego też asp. szt. Tomasz Łabędź – policjant prewencji kryminalnej – włączył się w działania pn. „Profilaktyka w czasach pandemii” i w jednej ze szkół średnich zorganizował szkolenie, podczas którego omówił problematykę cyberprzestępczości, hejtu w internecie oraz odpowiedzialności prawnej w tym zakresie. Wałbrzyski funkcjonariusz rozpoczął tym samym cykl tego typu spotkań i do końca roku kalendarzowego przeprowadzi pogadanki z młodymi wałbrzyszanami w ramach e-lekcji jeszcze nie raz.
Podczas wczorajszego e-learningowego spotkania z uczniami klasy pierwszej technikum szkoły TEB Edukacja wałbrzyski policjant omówił m.in. co zrobić, aby unikać zagrożeń występujących podczas korzystania z komputerów, tabletów, czy też telefonów komórkowych posiadających stały dostęp do internetu. Niesie to za sobą ryzyko, iż nasze dane wrażliwe zostaną wykradzione i wykorzystane przez przestępców.
Dlatego też asp. szt. Tomasz Łabędź przypomniał uczniom, aby:
- uaktualniali system komputerowy i oprogramowanie, którego używają,
- nie otwierali maili od nieznanych im nadawców, a co najważniejsze zawartych w nim załączników,
- pilnowali swoich haseł dostępowych i pamiętali, aby wprowadzone hasła nie były możliwe do odszyfrowania przez osoby nieupoważnione,
- nie wpisywali w przypadku wystąpienia wątpliwości swojego loginu oraz hasła.
Funkcjonariusz omówił również zagadnienie związane z hejtem w internecie. Przestrzegł młodzież, że nawet anonimowe, ale niezgodne z przepisami prawa komentarze, czy wypowiedzi umieszczone na portalach społecznościowych oraz informacyjnych, mogą nieść za sobą konsekwencje prawne dla ich autorów. Zaznaczył, że wolność słowa ma swoje granice, każde zachowanie pozostawia swój ślad, a bezkarność osób łamiących prawo jest tylko pozorna.
Dlatego zaapelował do uczniów o stosowanie się do ogólnie przyjętej etykiety oraz bezwzględnego przestrzegania przepisów prawa w „sieci”. Przekazał także podstawowe informacje związane z problematyką przemocy w rodzinie. Kiedy, gdzie i do kogo uczniowie powinni się zgłosić, kiedy będą potrzebować pomocy.
asp. szt. Monika Kaleta
Źródło: KMP w Wałbrzychu