Bieżące informacje

Informacja

Strona znajduje się w archiwum.

Dwóch kierujących bez prawa jazdy. Jeden jechał samochodem pomimo sądowego zakazu, drugi z cofniętymi uprawnieniami

Data publikacji 22.11.2020

Dwóch kierujących – jednego z cofniętymi uprawnieniami, drugiego z wydanym sądowym zakazem kierowania pojazdami - zatrzymali w ostatnim czasie wałbrzyscy policjanci. Funkcjonariusze po raz kolejny w tej kwestii mówią stanowcze NIE wszystkim niestosującym się do przepisów i przypominają, jakie kary mogą spotkać osoby, które wsiadają za kierownice swoich pojazdów bez prawa jazdy.

Pierwszy z kierujących tuż przed godziną 12:00 poruszał się samochodem osobowym pomimo wydanej w maju 2019 roku przez Starostę Wałbrzyskiego decyzji o cofnięciu wobec niego uprawnień do kierowania pojazdami. 31-letni mieszkaniec Mieroszowa został zatrzymany przez wałbrzyskich funkcjonariuszy ruchu drogowego.

Drugi z mężczyzn wpadł w ręce policjantów prewencji w tym samym czasie, ale w innej części Wałbrzycha. 24-latek miał od 2018 roku orzeczony przez sąd zakaz do kierowania wszelkimi pojazdami mechanicznymi.

Policjanci przypominają:

W przypadku zatrzymania do kontroli drogowej kierującego, który nigdy nie miał uprawnień, funkcjonariusze mogą nałożyć na sprawcę wykroczenia mandat karny w wysokości 500 złotych. W wielu przypadkach jednak kończy się na sporządzeniu dokumentacji do sądu, a ten natomiast ma prawo orzec w stosunku do kierującego zakaz kierowania pojazdami. To z kolei oznacza, że w przypadku kolejnego spotkania z policjantami na drodze, osoba odpowiada już za przestępstwo, nie za wykroczenie.

Przypominamy, że za jazdę pomimo cofniętych uprawnień, kierującemu grozi kara pozbawienia wolności do lat 2, a przez sąd wydawany jest obligatoryjny zakaz kierowania pojazdami. W przypadku kierowania pojazdem po wydaniu przez sąd zakazu sądowego sprawca może trafić do więzienia na 5 lat, a sąd dodatkowo może zastosować karę dożywotniego zakazu kierowania pojazdami.

asp. szt. Monika Kaleta

Źródło: KMP w Wałbrzychu

Powrót na górę strony