Bieżące informacje

Informacja

Strona znajduje się w archiwum.

Policjantka po służbie zatrzymała nietrzeźwą kobietę kierującą samochodem

Data publikacji 26.11.2020

Naczelnik Wydziału Dochodzeniowo-Śledczego Komendy Powiatowej Policji w Oławie, wracając po służbie do domu zatrzymała kierującą samochodem marki Mazda. Kobieta miała ponad 3 promile alkoholu w organizmie. Teraz o jej losie zadecyduje sąd. Za jazdę w stanie nietrzeźwości grozi kobiecie kara pozbawienia wolności do 2 lat, wysoka grzywna oraz zakaz prowadzenia pojazdów nawet do 15 lat.

Około godziny 21:00, po zakończonej służbie kom. Agnieszka Borejko wracała swoim samochodem do domu. Jadąc drogą krajową nr 94 w kierunku Wrocławia, w miejscowości Marcinkowice zauważyła przed sobą samochód osobowy marki Mazda, którego tor jazdy zdecydowanie wskazywał, że kierowca ma jakiś problem. Samochód jechał tzw. wężykiem, od prawego pobocza do środka jezdni, przekraczając linie oddzielające oba pasy ruchu. Pani naczelnik przypuszczając, że kierowca może być pod wpływem alkoholu, natychmiast podjęła decyzję o zatrzymaniu samochodu i telefonicznie powiadomiła o zdarzeniu dyżurnego oławskiej komendy prosząc o przysłanie patrolu.

Policjantka starała się doprowadzić do zatrzymania samochodu używając sygnałów świetlnych i klaksonu w swoim aucie. Kierowca jednak nie reagował. Sytuacja uległa zmianie gdy w pewnym momencie samochód zjechał z drogi krajowej skręcając w lokalną ulicę w Marcinkowicach. Komisarz Borejko kontynuowała jazdę. Policjantce udało się wyprzedzić samochód i doprowadzić do jego zatrzymania.

Pani naczelnik po wyjściu ze swojego auta natychmiast podjęła interwencję wobec, jak się później okazało, 45-letniej mieszkanki powiatu oławskiego znajdującej się za kierownicą pojazdu. Funkcjonariuszka otworzyła drzwi zatrzymanego samochodu, okazując legitymację służbową poinformowała kierującą, że jest policjantką. Następnie wyłączyła silnik samochodu i wydała kobiecie polecenie zachowania zgodnego z prawem w oczekiwaniu na przyjazd umundurowanego patrolu policji. Stan kierującej wyraźnie wskazywał na to, że kobieta jest pod wpływem alkoholu. Potwierdziło to badanie wykonane przez wezwany wcześniej patrol ruchu drogowego. Pierwsze sprawdzenie wskazało ponad 3 promile alkoholu.

Teraz o losie 45-latki zadecyduje sąd. Za jazdę w stanie nietrzeźwości grozi jej kara pozbawienia wolności do 2 lat, wysoka grzywna oraz zakaz prowadzenia pojazdów do 15 lat.

Policja przypomina!

Kierowanie pojazdem mechanicznym w stanie nietrzeźwości lub pod wpływem środka odurzającego w znacznym stopniu wpływa na poziom bezpieczeństwa wszystkich uczestników ruchu drogowego. Dlatego każdą sytuację, kiedy sposób jazdy innego kierującego może stworzyć zagrożenie bezpieczeństwa uczestników ruchu drogowego, należy zgłaszać pod numer alarmowy 112 lub bezpośrednio do dyżurnego właściwej jednostki Policji.

mł. asp. Aleksandra Pieprzycka

Źródło: KPP w Oławie

Powrót na górę strony