Bieżące informacje

Informacja

Strona znajduje się w archiwum.

Przekroczył dopuszczalną prędkość niemal dwukrotnie, a za odstąpienie od czynności, zaproponował policjantom łapówkę

Data publikacji 27.11.2020

Funkcjonariusze wchodzący w skład grupy SPEED, patrolując wrocławskie ulice, dokonali pomiaru prędkości dynamicznie przemieszczającego się kierującego osobową Skodą. Młody kierowca w miejscu, w którym znaki drogowe ograniczają prędkość do 60 km/h, jechał prawie dwukrotnie szybciej. Mężczyzna, oprócz popełnionego wykroczenia, kilka minut później popełnił przestępstwo proponując policjantom pieniądze za odstąpienie od ukarania go mandatem karnym i niezatrzymywanie jego prawa jazdy. Spotkanie z mundurowymi zakończyło się zatrzymaniem zarówno prawa jazdy jak i jego właściciela.

Funkcjonariusze Wydziału Ruchu Drogowego z Komendy Miejskiej Policji we Wrocławiu zauważyli kierującego osobową Skodą, poruszającego się z prędkością znacznie przewyższającą dopuszczalną na tym odcinku.

Policjanci, mając do dyspozycji wyposażony w wideorejestrator nieoznakowany radiowóz, dokonali pomiaru prędkości dynamicznie poruszającego się pojazdu. Urządzenie wskazało 119 km/h na ograniczeniu do 60 km/h co oznaczało, że mężczyzna przekroczył dopuszczalną prędkość niemal dwukrotnie.

Funkcjonariusze postanowili porozmawiać z mężczyzną i przypomnieć mu, z jakimi prędkościami można poruszać się po tej drodze.

20-latek zdawał sobie sprawę, jak szybko jechał i poczuwał się do winy. W związku z popełnionym wykroczeniem policjanci nałożyli na mężczyznę mandat karny w wysokości 400 złotych i poinformowali o zatrzymaniu jego prawa jazdy na okres 3 miesięcy. Zgodnie z obowiązującym przepisami przekroczenie dopuszczalnej prędkości o ponad 50 km/h w obszarze zabudowanym wiąże się z tą właśnie czynnością administracyjną.

Nagle jednak sprawy przybrały nieoczekiwany obrót, po którym na rękach młodego kierowcy wylądowały kajdanki. 20-latek zasugerował policjantom „dogadanie się”, a funkcjonariusze natychmiast poinformowali go, że takie zachowanie jest przestępstwem. Mężczyzna nie dawał jednak za wygraną i próbował wręczyć mundurowym 300 złotych, prosząc o niewypisywanie mandatu i niezatrzymywanie jego prawa jazdy.

Funkcjonariuszom nie pozostało nic innego, jak tylko zatrzymać kierującego i jego prawo jazdy. Zbliżającą się noc 20-latek spędził w policyjnym pomieszczeniu dla osób zatrzymanych.

O dalszym losie młodego mężczyzny zadecyduje teraz sąd, a zgodnie z obowiązującymi przepisami grozić mu może kara nawet 10 lat pozbawienia wolności.

mł. asp. Aleksandra Pieprzycka

Źródło: KMP we Wrocławiu

Opis filmu: Na filmie widać kierującego osobową Skodą, który jadąc jedną z wrocławskich ulic, przekracza prędkość. W lewym dolnym rogu pojawia się pierwszy pomiar dokonany przez funkcjonariuszy, awynoszący 114 km/h. Następnie policjanci dokonują drugiego pomiaru i w lewym dolnym rogu pojawia się wartość wynosząca 119 km/h. Policjanci dają kierującemu znaki do zatrzymania się.

Pobierz plik (format mp4 - rozmiar 8.71 MB)

Pliki do pobrania

Powrót na górę strony