Bieżące informacje

Informacja

Strona znajduje się w archiwum.

Chcesz pomóc osobie potrzebującej – pomoże ci w tym Krajowa Mapa Zagrożeń Bezpieczeństwa

Data publikacji 29.11.2020

Jak co roku w okresie jesienno-zimowym dolnośląscy policjanci wraz funkcjonariuszami innych służb intensyfikują prowadzenie kontroli miejsc, gdzie mogą przebywać osoby bezdomne i potrzebujące pomocy. Podczas rozmów z takimi osobami mundurowi namawiają je m.in. do korzystania z noclegowni i ogrzewalni, gdzie mogą bezpiecznie spędzić ten trudny czas, gdy warunki atmosferyczne mogą zagrażać ich życiu i zdrowiu. Ważne jest, aby każdy z nas był wyczulony na takie sytuacje i nie przechodził obojętnie obok osób narażonych na wychłodzenie. Wystarczy zgłosić taki fakt na numer alarmowy 112. Zachęcamy również do korzystania z aplikacji „Krajowa Mapa Zagrożeń Bezpieczeństwa”, dzięki której można łatwo i anonimowo zgłosić miejsca przebywania osób w trudnej sytuacji życiowej, które potrzebują pomocy.

Dolnośląscy policjanci rozpoczęli coroczną akcję „Zima”. Jednym z jej założeń jest systematyczne sprawdzanie miejsc przebywania osób bezdomnych oraz znajdujących się w trudnej sytuacji życiowej.

Funkcjonariuszy z Lubania w tegorocznych działaniach wpierają tamtejsi strażnicy miejscy. Mundurowi w ciągu minionego tygodnia patrolowali pustostany, tereny działkowe oraz lasy, czyli te miejsca, gdzie mogą przebywać osoby potrzebujące. Często mieszkają one w stawianych własnoręcznie, prowizorycznych szałasach bądź namiotach, które w żaden sposób nie chronią ich przed trudnymi warunkami atmosferycznymi pogarszającymi się z dnia na dzień. Niestety informacje o możliwości udania się do instytucji pomocowych nierzadko są przez nie ignorowane, dlatego policjanci z ujawnionych zdarzeń sporządzają dokumentację, która przesyłana jest do wiadomości pracowników MOPS-ów, jak również innych instytucji celem pomocy osobom w trudnej sytuacji życiowej.

Musimy pamiętać, że aby dotrzeć do wszystkich osób potrzebujących pomocy, potrzebna jest reakcja nie tylko służb, ale każdego nas. W przypadku zauważenia, iż w pobliżu nas żyje osoba samotna, nieporadna życiowo, której życie i zdrowie może być zagrożone, należy przekazać tę informację, dzwoniąc na numer alarmowy 112 lub bezpośrednio do właściwej terytorialnie jednostki Policji.

O potrzebujących pomocy możemy również poinformować pracowników Ośrodka Pomocy Społecznej, Straż Miejską lub skorzystać z Krajowej Mapy Zagrożeń Bezpieczeństwa. Dzięki tej aplikacji możemy łatwo i anonimowo zgłosić miejsca przebywania osób w trudnej sytuacji życiowej. Wystarczy zaznaczyć na mapie miejsce, gdzie one przebywają, a policjanci na pewno sprawdzą to zgłoszenie.

mł. asp. Przemysław Ratajczyk

Źródło: KPP w Lubaniu

 

Powrót na górę strony