Bieżące informacje

Informacja

Strona znajduje się w archiwum.

Policjanci nieustannie eliminują z ruchu drogowego nieodpowiedzialnych kierujących

Data publikacji 02.12.2020

O ujawnianiu nietrzeźwych kierowców na drogach słyszymy niemal codziennie, tymczasem dolnośląscy policjanci zatrzymali kierujących, którzy prowadzili samochody pod wpływem narkotyków. Jedni kierujący przed policjantami uciekają-powodując przy tym jeszcze większe zagrożenie na drodze, inni używają nietypowych tłumaczeń, jeszcze inni powodują zdarzenia drogowe. To jednak czujność policjantów podczas podejmowanych działań sprawia, że nieodpowiedzialni kierujący nieustannie są eliminowani z ruchu drogowego. Przypominamy, że za kierowanie pojazdem będąc w stanie nietrzeźwości lub pod wpływem środka odurzającego grozi kara do 2 lat więzienia.

W nocy jaworscy policjanci zostali wezwani do kolizji drogowej. Na miejscu zastali leżącego w rowie osobowego nissana, a w nim 39-letniego kierowcę. Mężczyzna od razu przyznał się do spowodowania kolizji. Tłumaczył, że za szybko jechał, na skutek czego nie zapanował nad pojazdem, uderzył w przepust wodny, a na koniec wjechał do rowu. Irracjonalne zachowanie kierowcy, stan euforii i pobudzenia, wzbudziło u mundurowych podejrzenie, dlatego postanowili go zbadać na zawartość w organizmie środków odurzających. Badanie narkotesterem potwierdziło, że jest pod ich działaniem. W trakcie czynności policjanci sprawdzili także samochód mężczyzny, w którym znaleźli zielony susz, który okazał się być marihuaną. Narkotyki trafiły do depozytu, samochód na parking strzeżony, natomiast 39-latek spędził noc w policyjnym areszcie.

W Głogowie natomiast okazało się, że jeden z uczestników zdarzenia drogowego, 24-letni mężczyzna, który kierował osobowym oplem, był pod wpływem narkotyków. Aby precyzyjnie określić rodzaj substancji znajdujących się w jego organizmie oraz ich stężenie została pobrana krew do badania.

Kolejny przypadek miał miejsce w powiecie polkowickim. Na jednej z dróg w miejscowości Bucze w gminie Grębocice policyjny patrol dzielnicowych podjął kontrolę kierującego osobowym oplem. Wyraźne sygnały dźwiękowe i świetlne radiowozu początkowo spowodowały, że wytypowany przez policjantów samochód zwolnił, jednak po chwili kierowca docisnął pedał gazu i rozpoczął ucieczkę. Funkcjonariusze natychmiast podjęli pościg, który mógł zakończyć się, kiedy to kierowca stracił panowanie nad pojazdem i wjechał w przydrożne pole. Mężczyzna jednak postanowił kontynuować ucieczkę pieszo. Dzielnicowi nie odpuścili i po kilkudziesięciu metrach dogonili, a następnie obezwładnili uciekiniera, którym okazał się 40-letni mieszkaniec Głogowa.

Zatrzymany mężczyzna przyznał policjantom, że chciał uniknąć kontroli ponieważ nie ma prawa jazdy, a na dodatek zażywał tego samego dnia amfetaminę. Wykonany test wykazał w organizmie kierowcy obecność amfetaminy i metamfetaminy.

Wrocławscy wywiadowcy z komendy miejskiej postanowili sprawdzić kierującego potężną maszyną rolniczą, który o poranku poruszał się swoim pojazdem główną drogą jednej z podwrocławskich miejscowości. Podczas prowadzonych czynności 40-latek już na samym początku dostarczył policjantom dowody swojej winy. Okazał im bowiem dokument tożsamości z resztkami białego proszku. Funkcjonariusze przy pomocy testera, który wykrywa w ślinie ślady substancji odurzających, sprawdzili stan kierowcy ciągnika. Wynik był jednoznaczny: mężczyzna wsiadł za kierownicę pod wpływem narkotyków. 40-latek próbował jednak przekonać policjantów, że świadomie niczego nie zażywał. Jak twierdził, jest rolnikiem i „nawdychał się obornika, dlatego ma w organizmie chemię”. Takie tłumaczenia nic nie pomogły. Mężczyzna został zatrzymany. Dodatkowo mieszkaniec powiatu wrocławskiego kierował pojazdem pomimo cofniętych wcześniej uprawnień.

Pierwszymi konsekwencjami jakie już spotkały kierujących, którzy zdecydowali się prowadzić pojazd pod wpływem narkotyków, to zatrzymanie prawa jazdy i noc spędzona w policyjnym areszcie. Ponadto sprawami wszystkich zatrzymanych zajmie się sąd.

Za kierowanie pojazdem będąc w stanie nietrzeźwości lub pod wpływem środka odurzającego grozi kara do 2 lat.

mł. asp. Aleksandra Pieprzycka

Źródło: KMP we Wrocławiu, KPP w Jaworze, KPP w Polkowicach, KPP w Głogowie

  • Na zdjęciu widzimy wypadek. Bus na drodze i samochód osobowy w rowie.
  • Zdjęcie przedstawia policyjną lampę koloru niebieskiego oraz ciągnik rolniczy.
  • Na zdjęciu nocne działania straży pożarnej i policji po wypadku samochodowym.
  • Na zdjęciu samochód osobowy po wypadku z rozbitą szybą leżący na boku.
  • Na zdjęciu samochód po wypadku.
  • Na zdjęciu tester narkotykowy wskazujący obecność marihuany.
Powrót na górę strony