Bieżące informacje

Informacja

Strona znajduje się w archiwum.

Złodzieje katalizatorów w rękach policjantów

Data publikacji 22.12.2020

Funkcjonariusze z Komisariatu Policji w Rudnej ustalili i zatrzymali dwóch mężczyzn. Mieszkańcy powiatu lubińskiego podejrzani są o wspólne kradzieże katalizatorów z rożnych pojazdów. Dodatkowo młodszemu z zatrzymanych śledczy udowodnili szereg innych przestępstw przeciwko mieniu. Podczas zatrzymania znaleziono przy nim przedmioty, które posłużyły do popełnienia wcześniej czynów zabronionych. Obaj zatrzymani usłyszeli już zarzuty. O ich losie zdecyduje teraz sąd.

Funkcjonariusze z Komisariatu Policji w Rudnej pracowali nad sprawą kradzieży katalizatorów i kradzieży z włamaniem, które wystąpiły na terenie gminy. W wyniku wytężonej pracy operacyjnej, a także dzięki własnym informacjom i rozeznaniu w terenie, funkcjonariusze ustalili podejrzanych o te czyny dwóch mężczyzn w wieku 20 i 25 lat.

Pierwszy w ręce śledczych wpadł 25-latek, który usłyszał 8 zarzutów. Większość z nich dotyczyło kradzieży katalizatorów z pojazdów zaparkowanych na terenie gminy Rudna. Jak ustalili mundurowi, mężczyzna z przestępczego procederu zrobił sobie stałe źródło utrzymania. Katalizatory wycinał z samochodów zaparkowanych na prywatnych posesjach, a także na niestrzeżonych parkingach. Dodatkowo podejrzany odpowie za posiadanie narkotyków oraz kierowanie pojazdem pod ich wpływem. Łączna suma strat na jakie mężczyzna naraził właścicieli pojazdów, to ponad 5 tysięcy złotych.

Kolejny zatrzymany przez policjantów, to 20-letni mieszkaniec gminy Rudna, który chcąc uniknąć odpowiedzialności prawnej, przez dłuższy czas ukrywał się przed funkcjonariuszami. Policjanci jednak ustalili jego miejsce pobytu i zatrzymali go. Mężczyzna usłyszał w sumie 6 zarzutów. Jak wynikało z materiałów dowodowych zebranych przez mundurowych, 20–latek próbował włamać się do budki gastronomicznej, jednak nie zdołał pokonać zabezpieczeń. Zdążył niszczyć drzwi lokalu. Następnie sprawca dostał się do lodówki, skąd ukradł napoje w puszkach. Łączne straty jakie poniósł właściciel lokalu to ponad 1000 złotych. Trzy dni później ten sam sprawca usiłował włamać się do kolejnego budynku, tym razem sklepu na terenie gminy Rudna.

Policjanci ustalili również, że 20-latek za pomocą kamienia wybił wszystkie szyby w dwóch wiatach przystankowych przy drodze wojewódzkiej nr 292, czym spowodował straty w wysokości ponad 4 tysiące .

To jednak nie wszystkie przewinienia młodego mężczyzny. Funkcjonariusze udowodnili mu również, że jeszcze w lipcu br. dostał się na teren jednej z firm i z zaparkowanego tam samochodu wyciął filtr cząstek stałych, przewody oraz różnego rodzaju czujniki, czym spowodował straty w wysokości 15 tys. złotych. Na koncie 20-latka nie zabrakło także przewinień drogowych, okazało się bowiem, że młody człowiek nie mając uprawnień do kierowania pojazdem spowodował kolizję drogową. W trakcie zatrzymania tego mężczyzny, policjanci ujawnili i zabezpieczyli przy nim puszki po skradzionych napojach, a także różnego rodzaju narzędzia służące do popełnienia wymienionych przestępstw.

Obaj zatrzymani za swoje czyny odpowiedzą teraz przed sądem. Starszemu z mężczyzn grozi do 5 lat pozbawienia wolności, natomiast młodszy może spędzić w więzieniu nawet do lat 10.

mł. asp. Aleksandra Pieprzycka

Źródło: KPP w Lubinie

Powrót na górę strony