Bieżące informacje

Policjanci apelują do wszystkich kierowców o rozwagę i stosowanie się do przepisów ruchu drogowego

Data publikacji 05.01.2021

Do potrącenia aż trzech osób doszło kilka dni temu na przejściu dla pieszych na al. Kromera we Wrocławiu. Kierujący osobowym Jeepem nie ustąpił tam pierwszeństwa osobom znajdującym się na pasach. Mężczyzna tłumaczył, że oślepiło go słońce, ale w jego organizmie znajdował się też alkohol. Natomiast na terenie powiatu zgorzeleckiego 87-letni mężczyzna kierując pojazdem marki fiat nie ustąpił pierwszeństwa przejazdu dla prawidłowo poruszającego się pojazdu ciężarowego. Niestety w wyniku poniesionych obrażeń kierujący fiatem zmarł w szpitalu. Policjanci apelują do wszystkich uczestników ruchu o rozwagę i stosowanie się do przepisów drogowych.

Do niebezpiecznego zdarzenia drogowego doszło kilka dni temu na al. Kromera we Wrocławiu. Były akurat godziny popołudniowe ostatniego dnia w roku. 56-letni mężczyzna prowadzący swojego Jeepa od strony ul. Boya-Żeleńskiego wykonywał manewr skrętu w prawo. Każdy kierujący powinien zachować szczególną ostrożność i ustąpić pierwszeństwa pieszym, którzy znajdują się na przejściu dla pieszych. Niestety mężczyzna siedzący za kierownicą Jeepa potrącił w tym miejscu aż trzy osoby.

Samo już zbliżanie się do przejścia powinno powodować u każdego kierującego wzmożoną uwagę i obserwowanie sytuacji przed maską samochodu. Kierujący tłumaczył później, że został chwilowo oślepiony przez słońce i rzeczywiście o tej porze słońce świeciło dość nisko nad horyzontem.

Każdy odpowiedzialny kierowca powinien jednak zapewnić sobie takie warunki prowadzenia pojazdu, aby móc odpowiednio zareagować na sytuację na drodze.

Mógł też być drugi powód, który miał wpływ na zdarzenie, a mianowicie alkohol krążący w organizmie mężczyzny. Okazało się bowiem, że ma on 0,5 promila alkoholu w wydychanym powietrzu. Trzy osoby potrącone na tym przejściu wymagały udzielenia im pomocy medycznej. Jedna osoba została zaopatrzona na miejscu, a dwie kolejne zostały przewiezione do szpitala.

Wczoraj natomiast przed godziną 12.00 dyżurny zgorzeleckiej komendy został powiadomiony o zdarzeniu drogowym do którego doszło w miejscowości Czerwona Woda w gminie Węgliniec. Pracujący na miejscu pod nadzorem prokuratora policjanci ustalili, że 87-letni mieszkaniec powiatu zgorzeleckiego kierując pojazdem marki fiat nie ustąpił pierwszeństwa przejazdu dla prawidłowo poruszającego się pojazdu ciężarowego, kierowanego przez 35-letniego mieszkańca powiatu kłodzkiego. Podróżujący fiatem został przewieziony do szpitala. Niestety w wyniku poniesionych obrażeń mężczyzna zmarł.

Policjanci apelują do wszystkich uczestników ruchu drogowego o czujność i ostrożność na drodze. Pamiętajmy, że podczas opadów deszczu nawierzchnia jest bardzo śliska, dlatego zawsze powinniśmy dostosować prędkość do warunków jakie panują na drodze.

mł. asp. Aleksandra Pieprzycka
Źródło: KMP we Wrocławiu, KPP w Zgorzelcu

Powrót na górę strony
Polska Policja