Bieżące informacje

Informacja

Strona znajduje się w archiwum.

Kierowco Zwolnij! Policjanci przypominają o zmiennych warunkach na drogach Dolnego Śląska

Data publikacji 07.01.2021

Zimowa aura i temperatura wahająca się w granicach zera nie ułatwia jazdy samochodem, zwłaszcza przy występujących opadach marznącego deszczu czy śniegu. Nie tylko warunki atmosferyczne i umiejętności kierowcy, ale również sprawność techniczna pojazdu, decydują o bezpieczeństwie na drodze. Policjanci apelują o zachowaniu szczególnej ostrożności, bezwzględne przestrzeganie zasad ruchu drogowego, odpowiednie wyposażenie i przygotowanie samochodu.

Pogarszające się warunki drogowe związane z występującymi opadami śniegu, mgłą i coraz niższą temperaturą, skutkują wydłużeniem drogi hamowania, co znacząco wpływa na wszystkich uczestników ruchu drogowego. Śliska nawierzchnia i ograniczona widoczność nie pozwalają na natychmiastową reakcję w przypadku zagrożenia na drodze.

O tym jak niebezpieczne jest to zjawisko świadczy zdarzenie drogowe, które miało miejsce rano między Legnicą a miejscowością Kunice. 20-letni kierujący Fordem Transit nie dostosował prędkości jazdy do warunków panujących na drodze, w wyniku czego wypadł z łuku drogi i zderzył się czołowo z dwoma jadącymi przeciwległym pasem jezdni pojazdami marki VW Polo. 70-letni kierujący jednego z nich w stanie zagrażającym życiu został przewieziony do szpitala.

Pamiętajmy, że zimą bardzo szybko zapada zmrok, a dni są krótkie, co dodatkowo nie ułatwia zarówno jazdy samochodem, jak i poruszania się pieszych. Policjanci Wydziału Ruchu Drogowego również zwracają uwagę na przemieszczanie się poza terenem zabudowanym bez wymaganych odblasków. Takie nieodpowiedzialne zachowanie niechronionych uczestników ruchu drogowego może skutkować potrąceniem, a w skrajnych przypadkach nawet utratą życia.

Nie mamy najmniejszego wpływu na zmieniającą się aurę, ale powinniśmy zadbać o swoje bezpieczeństwo jak najlepiej potrafimy przestrzegając podstawowych zasad:

  • dbajmy o odpowiednie wyposażenie pojazdu i jego sprawność techniczną,
  • zapewnijmy właściwe pole widzenia w przypadku przymrozków, czy opadów śniegu (nie tylko szyba czołowa, ale i wszystkie elementy pojazdu takie jak oświetlenie, tablice rejestracyjne, dach samochodu, lusterka - powinny być odśnieżone),
  • sezonowa zmiana opon i dbałość o ich jakość poprzez systematyczne sprawdzanie bieżnika i wystąpienie ewentualnych uszkodzeń znacząco wpływa na stan bezpieczeństwa,
  • nie podróżujmy w pośpiechu, przy zaparowanych szybach, warto zaplanować podróż wcześniej, aby uniknąć niepotrzebnego stresu,
  • unikajmy gwałtownych manewrów. Przy opadach deszczu i śniegu, niskich temperaturach nawierzchnia staje się bardzo śliska,
  • zwracajmy szczególną uwagę na pieszych, którzy mają obowiązek noszenia elementów odblaskowych w obszarze niezabudowanym.

asp. szt. Monika Kaleta

Źródło: KMP w Legnicy

Powrót na górę strony