Bieżące informacje

Informacja

Strona znajduje się w archiwum.

Dolnośląscy policjanci pomagają osobom znajdującym się w trudnej sytuacji życiowej

Data publikacji 19.01.2021

Dolnośląscy policjanci w obliczu nadejścia fali mrozów intensyfikują swoje działania na rzecz osób pozostających w trudnej sytuacji życiowej, które są szczególnie narażone na negatywny wpływ trudnych warunków atmosferycznych. Wczoraj funkcjonariusz Komisariatu Kolejowego KWP we Wrocławiu wspólnie z przedstawicielem MOPS-u sprawdzali miejsca położone na terenach kolejowych, gdzie przebywają osoby bezdomne, dla których tak niskie temperatury mogą być śmiertelnym zagrożeniem. Mundurowi oprócz udzielania pomocy takim osobom, przekazywali również informacje o miejscach, gdzie w tym trudnym okresie można znaleźć miejsce noclegowe, ciepły posiłek czy zimową odzież.

Bardzo niskie temperatury, które od kilku dni utrzymywały się na Dolnym Śląsku to realne zagrożenie dla życia i zdrowia osób bezdomnych, znajdujących się w trudnej sytuacji życiowej, które często mieszkają w pustostanach, altanach ogrodowych bądź lokalach pozbawionych ogrzewania. W trosce o ich bezpieczeństwo policjanci prowadzą przez całą zimę wzmożone działania, podczas których kontrolują wszelkie te miejsca, gdzie takie osoby mogą przebywać bądź gromadzić się. Oczywiście w obliczu tak niskich temperatur, z jakimi mieliśmy do czynienia w ostatnich dniach, mundurowi intensyfikują swoje działania, aby dotrzeć z pomocą do jak największej liczby osób potrzebujących.

Wczoraj funkcjonariusz z Komisariatu Kolejowego Komendy Wojewódzkiej Policji we Wrocławiu wspólnie z przedstawicielem MOPS-u sprawdzali okolice dworców kolejowych i tereny przyległe, gdzie często można spotkać osoby bezdomne znajdujące w trudnej sytuacji życiowej, które są najbardziej narażone na negatywny wpływ trudnych warunków atmosferycznych. Każda z napotkanych osób, jeśli nie wymagała natychmiastowej pomocy, mogła uzyskać informacje oraz wsparcie w dotarciu do placówek pomocowych, gdzie można otrzymać ciepły posiłek, ogrzewane miejsce noclegowe czy wziąć kąpiel. Funkcjonariusze wykazali się dużą determinacją, aby dotrzeć do jak największej liczby osób potrzebujących, wielokrotnie pokonując trudny teren i przeciskając się przez wąskie przejścia między opuszczonymi budynkami. Jednak to właśnie w takich trudno dostępnych miejscach często można spotkać osoby bezdomne, które w takich warunkach starają się mieszkać.

Pamiętajmy, że sami również możemy pomóc osobom znajdującym się w trudnej sytuacji życiowej - wystarczy odpowiednio i w porę zareagować. Dlatego Policja prosi o wszelkie informacje o osobach bezdomnych, samotnych i bezradnych, których życie jest zagrożone z uwagi na niskie temperatury. Przekazać je można na wiele różnych sposobów. Jeśli osoba wymaga natychmiastowej pomocy, należy zadzwonić pod numer telefonu 112, wówczas we wskazane miejsce niezwłocznie zostaną skierowane odpowiednie służby. Jeśli sytuacja nie wymaga natychmiastowej interwencji, możemy skontaktować się z dzielnicowym bądź przekazać taką informację za pośrednictwem Krajowej Mapy Zagrożeń Bezpieczeństwa, za pomocą której możemy oznaczać miejsca, gdzie znajdują się osoby bezdomne wymagające pomocy. Każde takie miejsce zostanie sprawdzone przez funkcjonariuszy. Pamiętajmy, że to również od naszej reakcji może zależeć czyjeś życie, dlatego NIE BĄDŹMY OBOJĘTNI!

mł. asp. Przemysław Ratajczyk

Źródło: Komisariat Kolejowy KWP we Wrocławiu

  • Umundurowany policjant wraz z przedstawicielką MOPS-u wychodzą  sprawdzają opuszczone budynki.
  • Umundurowany policjant wraz z przedstawicielką MOPS-u wychodzą sprawdzają pustostany.
  • Umundurowany policjant wraz z przedstawicielką MOPS-u sprawdzają opuszczone budynki i mieszkające tam osoby.
  • Umundurowany policjant wraz z przedstawicielką MOPS-u sprawdzają zamieszkanie przez osoby bezdomne pustostany. Na zdjęciu rozmawiają z leżącym w łóżku mężczyzną.
  • Policjant wraz z pracowniczką MOPS-u kontrolują również teren dworca i rozmawiają z kilkoma osobami bezdomnymi.
  • Policjant wraz z pracowniczką MOPS-u rozmawiają z dwoma osobami bezdomnymi na terenie dworca.

Opis filmu: Umundurowany policjant wraz z przedstawicielką MOPS-u kontrolują pustostany. Pełny opis filmu w załączonej deskrypcji.

Pobierz plik (format mp4 - rozmiar 48.21 MB)

Pliki do pobrania

Powrót na górę strony