Bieżące informacje

Informacja

Strona znajduje się w archiwum.

Akcja Zima na Dolnym Śląsku – w Wałbrzychu i Polkowicach w ostatniej chwili na pomoc seniorom przyszli policjanci

Data publikacji 20.01.2021

Akcja Zima, która trwa nie tylko na Dolnym Śląsku, ale także w całej Polsce, ma na celu zwrócenie uwagi na osoby w potrzebie. Ostatnie dni pokazały nam,że pogoda jest nieprzewidywalna i w ciągu jednej nocy temperatura spadła do -16 stopni. Policjanci codziennie sprawdzają miejsca, gdzie mogą gromadzić się osoby bezdomne, odwiedzają osoby samotne i schorowane, by sprawdzić czy ktoś z nich nie potrzebuje pomocy. W ostatnich dniach tylko funkcjonariusze z Polkowic czy Wałbrzycha pomogli schorowanym i nieporadnym życiowo seniorom w tej ciężkiej dla nich sytuacji.

W dniu 18 stycznia około godziny 13:00 zaalarmowani przez lokatorów policjanci wałbrzyskiego komisariatu udali się do jednego z budynków, w którym na schodach miała siedzieć schorowana starsza kobieta. Na miejscu mundurowi zastali skrajnie wycieńczoną oraz wyziębioną 83-latkę. Seniorka była wychudzona i miała problemy z samodzielnym poruszaniem się. Nie było z nią logicznego kontaktu. Policjanci pomogli kobiecie dostać się do jej mieszkania. Ku ich zdziwieniu tam właśnie termometr wskazywał tylko 3 stopnie Celsjusza. Funkcjonariusze na miejsce wezwali zespół ratownictwa medycznego, a do czasu jego przybycia udzielali lokatorce niezbędnej pomocy. Przykryli ją grubymi kocami oraz przygotowali ciepłą herbatę. Starsza kobieta chwilę później trafiła pod opiekę specjalistów.

Policjanci z Ogniwa Patrolowo-Interwencyjnego komendy w Polkowicach dostali informację, że w Przemkowie mieszka starszy mężczyzna, którego stan zdrowia uniemożliwia mu samodzielne rozpalenie w piecu, przez co w mieszkaniu jest bardzo zimno. Funkcjonariusze natychmiast pojechali sprawdzić sytuację i udzielić potrzebującemu pomocy. Mundurowi zastali na miejscu mężczyznę, który próbował się ogrzać wewnątrz mieszkania. Na szczęście stan mężczyzny nie wymagał pomocy medycznej. Funkcjonariusze natychmiast przystąpili do działania i rozpalając w piecu zwiększyli temperaturę w lokalu, w którym mieszka 94-latek.

To tylko dwie z wielu sytuacji, gdzie policjanci udzielają pomocy potrzebującym. Pamiętajmy, że każdy z nas może pomóc, bo chodzi tu o ludzie życie. Na terenie Dolnego Sląska mundurowi w ramach Akcji Zima nieustannie działają.

Dzielnicowi np. z Komisariatu Policji w Szklarskiej Porębie sprawdzają regularnie miejsca, gdzie mogą przebywać osoby bezdomne, których życie i zdrowie z uwagi na niskie temperatury może być zagrożone. Akcja ma charakter pomocowy i ma na celu zebranie informacji o miejscach przebywania osób bezdomnych, udzielanie tym osobom niezbędnej informacji o zagrożeniach związanych ze spadkiem temperatur, a także udzielanie wszelkiej pomocy w granicach posiadanych kompetencji.

Policjanci, w tym jeleniogórscy, sprawdzają miejsca, gdzie mogą gromadzić się osoby bezdomne, dworce kolejowe czy autobusowe, węzły cieplne czy ogrody działkowe. Napotkane osoby kierowane są do pobliskiej jadłodajni, noclegowni, wskazywane jest też, gdzie można uzyskać pomoc, zjeść ciepły posiłek. Szczególną uwagę mundurowi zwracają na osoby poruszające się samotnie, siedzące na ławkach w parkach czy na przystankach, często znajdując się pod wpływem alkoholu. Przez niego osoby te nie odczuwają zimna i niestety narażone są na szybkie wychłodzenie organizmu i śmierć.

Apelujemy do mieszkańców naszego województwa o informowanie policjantów o każdej osobie wymagającej w okresie zimowym pomocy. Nasze wspólne działania mogą uratować komuś życie. Interwencje zgłaszać można w każdej jednostce Policji, bądź poprzez Centrum Powiadamiania Ratunkowego pod numerem 112, a także przez Krajową Mapę Zagrożeń Bezpieczeństwa.

asp. szt. Monika Kaleta

Źródło: KMP w Jeleniej Górze, KMP w Wałbrzychu, KPP w Polkowicach

  • Na zdjęciu policjant sprawdza opuszczony dom z wybitymi szybami, miejsca, gdzie mogą przebywać osoby potrzebujące pomocy.
  • Na zdjęciu policjant sprawdza pustostany, miejsca, gdzie mogą przebywać osoby potrzebujące pomocy.
  • Na zdjęciu policjant sprawdzający pustostan, w którym mieszkają osoby bezdomne.
  • Na zdjęciu policjant rozmawia z mężczyzną, który prowadzi wózek dziecięcy.
  • Na zdjęciu funkcjonariusz rozpala w piecu, przez co zwiększył temperaturę w lokalu, w którym mieszka 94-latek.
  • Na zdjęciu dwóch policjantów stojących przy radiowozie.
Powrót na górę strony