Bieżące informacje

Informacja

Strona znajduje się w archiwum.

Dolnośląscy policjanci skonfiskowali kontrabandę. Do depozytu trafiło blisko 400 kg tytoniu i „domowej roboty” alkohol

Data publikacji 20.01.2021

Podczas ostatnich działań dolnośląscy policjanci zatrzymali 2 osoby zajmujące się kontrabandą. Jedna ze spraw realizowana była na terenie powiatu jaworskiego, gdzie policjanci zabezpieczyli około 400 kg tytoniu. Zatrzymany mężczyzna swoim przestępczym procederem naraził Skarb Państwa na straty sięgające ponad 330 tys. zł. W podobnym czasie górowscy kryminalni zatrzymali mężczyznę, który w warunkach domowych produkował własny alkohol. Do depozytu trafiło wówczas kolka litrów tego trunku. Ujawnione produkty nie posiadały polskich znaków akcyzy, dlatego obaj mężczyźni usłyszeli już zarzuty. O wysokości kary zadecyduje sąd.

Funkcjonariusze wydziału kryminalnego jaworskiej policji, mając podejrzenia, co do przestępczej działalności, która odbywać się miała w jednej z miejscowości na terenie powiatu jaworskiego, pojawili się przed posesją należącą do 62-latka. Ich podejrzenia okazały się słuszne. W trakcie prowadzonych czynności, w mieszkaniu zatrzymanego ujawniono 7 opakowań wypełnionych po brzegi tytoniem niewiadomego pochodzenia oraz różnego rodzaju opakowania foliowe, w których znajdowały się papierosy w łącznej ilości ponad 2 tys. sztuk. Po przeliczeniu i zważeniu zabezpieczonej krajanki tytoniu okazało się, że kryminalni ujawnili łącznie ponad 5 kg tytoniu bez polskich znaków akcyzy. Wstępne straty nielegalnych wyrobów powstałe na szkodę Skarbu Państwa oszacowano na kwotę blisko 340 tys. złotych.

Zatrzymany mężczyzna usłyszał już zarzut nabycia, posiadania oraz pomocy w zbyciu wyrobów tytoniowych bez wymaganych znaków akcyzy o łącznej wadze blisko 400 kg. W świetle obowiązujących przepisów grozi mu kara do 3 lat pozbawienia wolności.

W podobnym czasie na terenie powiatu górowskiego kryminalni ustalili i zatrzymali mężczyznę podejrzanego o nielegalny wyrób alkoholu etylowego. Mężczyzna to mieszkaniec gminy Wąsosz.

Sprawdzenie jego posesji doprowadziło mundurowych do pomieszczeń gospodarczych, gdzie zabezpieczyli linię produkcyjną służącą do wyrobu alkoholu oraz kilka litrów gotowego już produktu. Wcześniej wyprodukowany prawdopodobnie został już sprzedany.

30-latek został zatrzymany w policyjnym areszcie i usłyszał zarzut nielegalnego wyrobu alkoholu. Może mu za to grozić kara grzywny, ograniczenia wolności albo pozbawienia wolności do jednego roku.

mł. asp. Aleksandra Pieprzycka
Źródła: KPP w Jaworze, KPP w Górze

  • Na zdjęciu zabezpieczone przez policjantów tytoń w woreczkach i papierosy.
  • Na zdjęciu zatrzymany mężczyzna w kajdankach na rękach.
  • Na zdjęciu zabezpieczona linia produkcyjna przez funkcjonariuszy. Butle, wężyki gumowe i inne substancje.
  • Na zdjęciu zabezpieczona linia produkcyjna przez funkcjonariuszy. Butle, wężyki gumowe i inne substancje.
  • Na zdjęciu zabezpieczona linia produkcyjna przez funkcjonariuszy. Butle, garnki, słoiki.
Powrót na górę strony