Bieżące informacje

Informacja

Strona znajduje się w archiwum.

Zderzenie pociągu z osobówką - policjanci przypominają zasady bezpieczeństwa na przejazdach kolejowych

Data publikacji 03.02.2021

Dziś rano przejazd kolejowy nieopodal szybu Oddziału Zakładów Górniczych Polkowice-Sieroszowice był miejscem zderzenia samochodu osobowego z pociągiem. Na szczęście nikt nie doznał poważnych obrażeń. Policjanci, którzy nałożyli na sprawcę opisywanej kolizji mandat karny przypominają, także o najważniejszych zasadach bezpieczeństwa w obszarze przejazdów kolejowych.

Dziś tuż po godzinie 5.30 doszło do groźnego zdarzenia na przejeździe kolejowym nieopodal Szybu Zakładów Górniczych Polkowice-Sieroszowice im. Jana Wyżykowskiego. Z ustaleń policjantów wynika, że kierujący samochodem osobowym bmw, 32-letni mieszkaniec gminy Jerzmanowa, jadąc od strony Bądzowa, nie zachował szczególnej ostrożności i nie ustąpił pierwszeństwa nadjeżdżającemu pojazdowi szynowemu, w wyniku czego wjechał wprost pod nadjeżdżającą lokomotywę.

Kierowcy pojazdu na szczęście nic poważnego się nie stało. Jak wykazało badanie na zawartość alkoholu w organizmie, zarówno maszynista jak i kierujący samochodem osobowym byli trzeźwi. Funkcjonariusze Wydziału Ruchu Drogowego Komendy Powiatowej Policji w Polkowicach, którzy obsługiwali opisywane zdarzenie, ostatecznie nałożyli na 32-latka mandat karny w wysokości 300 złotych.

Funkcjonariusze apelują o zdrowy rozsądek zwłaszcza na niestrzeżonych przejazdach kolejowych. Pamiętajmy, aby zbliżając się do miejsca, w którym tory kolejowe przecinają się z drogą, kierowcy zachowali szczególną ostrożność, a mianowicie:

  • zbliżając się do przejazdu kolejowego należy zwolnić oraz wzrokowo i słuchowo upewnić się, że po torach nie zbliża się pociąg,
  • w przypadku przejazdów wielotorowych nigdy nie należy wjeżdżać na tory bezpośrednio po przejechaniu pociągu, ale zaczekać, aż pociąg odjedzie na taką odległość, abyśmy mogli stwierdzić, czy po innych torach nie poruszają się inne pociągi,
  • na przejazdach kolejowych należy uważać szczególnie w warunkach ograniczonej widoczności (mgła, zawieja śnieżna, noc),
  • dojeżdżając do przejazdu, należy poruszać się z taką prędkością, która umożliwi w razie potrzeby zatrzymanie pojazdu przed torami kolejowym.

Jeżeli przed przejazdem kolejowym widnieje znak pionowy STOP (B-20), należy bezwzględnie zatrzymać pojazd, a następnie upewnić się, czy nie nadjeżdża pociąg. Gdy nie stwierdzimy jego obecności, należy przejechać przez przejazd.

podkom. Wojciech Jabłoński
Źródło: KPP w Polkowicach

Powrót na górę strony