Bieżące informacje

Bezpieczeństwo seniorów – zajęcia profilaktyczno - edukacyjne dla duchownych

Data publikacji 15.02.2021

W miniony weekend odbyły się po raz pierwszy od jesieni 2020r. zajęcia profilaktyczno-edukacyjne dla księży z Dolnego Śląska z zakresu bezpieczeństwa seniorów. Szkolenia te są efektem podpisania jesienią minionego roku współpracy między Komendą Wojewódzką Policji we Wrocławiu a Archidiecezją Wrocławską.

W dniu 13 lutego 2021 roku o godz. 12:00 po raz pierwszy odbyły się zajęcia profilaktyczno-edukacyjne dla księży z zakresu bezpieczeństwa seniorów. Spotkania te są następstwem podpisania w dniu 24 września 2020 r. Wojewódzkiej Koncepcji Działań Profilaktycznych na rzecz bezpieczeństwa seniorów - między Komendantem Wojewódzkim Policji we Wrocławiu – insp. Dariuszem Wesołowskim a Arcybiskupem Archidiecezji Wrocławskiej – Józefem Kupnym.

Koncepcja zakłada wspólny kierunek współpracy między Policją a Archidiecezją na rzecz poprawy bezpieczeństwa osób starszych i samotnych. Seniorzy to grupa społeczna, która najczęściej pada ofiarami oszustów i jest najbardziej podatna na działanie grup przestępczych. Wymaga szczególnej profilaktyki społecznej. Edukacja i współpraca z duchownymi może przyczynić się do zwiększenia bezpieczeństwa seniorów.

Szkolenie księży odbyło się w Domu Formacji Stałej Kapłanów Archidiecezji Wrocławskiej w Sulistrowiczkach i zostało przeprowadzone przez policjantów Wydziału Prewencji KWP we Wrocławiu. Podczas spotkania omówiono zagadnienia z zakresu bezpieczeństwa seniorów z naciskiem na przestępstwa oszustw metodą tzw. „na policjanta’ czy „na wnuczka”, poruszono tematykę przemocy domowej wobec osób starszych oraz wspomniano też kwestię bezpieczeństwa duchownych.

W szkoleniu udział wzięli księża z całego województwa dolnośląskiego z parafii podlegających Archidiecezji Wrocławskiej. Jest to pierwsze tego typu spotkanie, które rozpocznie cykl comiesięcznych szkoleń księży z terenu naszego województwa.

asp. szt. Monika Kaleta
Źródło: Wydział Prewencji
KWP we Wrocławiu

 

Powrót na górę strony
Polska Policja