Bieżące informacje

Strona znajduje się w archiwum.

Uciekali skradzionym autem przed policjantami ze SPEED-a – zostali zatrzymani i usłyszeli zarzuty

Data publikacji 15.02.2021

Zgorzeleccy policjanci zatrzymali trzech mężczyzn, którzy wcześniej nie zatrzymali się do kontroli drogowej i podjęli próbę ucieczki kradzionym samochodem. Uciekinierzy byli znani funkcjonariuszom z wcześniejszych konfliktów z prawem. Cała trójka usłyszała szereg zarzutów, między innymi za przestępstwa przeciwko mieniu, wymiarowi sprawiedliwości i bezpieczeństwu w komunikacji. Dwóch z zatrzymanych na wniosek prokuratora zostało tymczasowo aresztowanych na okres 3 miesięcy. Za popełnione czyny, w związku z tym, że działali w warunkach powrotu do przestępstwa, grozi im kara do 15 lat pozbawienia wolności.

Policjanci ze zgorzeleckiej drogówki wchodzący w skład dolnośląskiej grupy SPEED, podczas służby na terenie gminy Zgorzelec, postanowili zatrzymać do kontroli drogowej kierującego pojazdem marki Toyota. Jednak mężczyzna, pomimo wydawanych mu przy pomocy sygnałów świetlnych oraz dźwiękowych poleceń do zatrzymania samochodu, postanowił przyśpieszyć i zaczął uciekać.

Po przejechaniu kilkuset metrów, próbując wjechać na drogę gruntową, kierujący zatrzymał auto. Wówczas jeden z funkcjonariuszy wyskoczył z radiowozu, aby uniemożliwić mu dalsza jazdę. W tym momencie skrajnie nieodpowiedzialny 38-latek, który siedział za kierownicą toyoty, nagle gwałtowanie cofnął, uderzając w policyjny samochód służbowy. Na szczęście interweniujący mundurowy zdążył odskoczyć i nikomu nic się nie stało. Następnie, po pościgu pieszym, policjanci zatrzymali jednego z pasażerów. Pozostałych dwóch mężczyzn zdołało uciec, jednak tego samego dnia zostali zatrzymani.

W toku prowadzonych czynności okazało się, że toyota została skradziona poprzedniej nocy z terenu gminy Pieńsk. Przy zatrzymanym 31-letnim mieszkańcu powiatu zgorzeleckiego funkcjonariusze ujawnili kostkę do pokonywania zabezpieczeń pojazdów. Mężczyzna trafił do zgorzeleckiej komendy.

Tego samego dnia kryminalni ze zgorzeleckiej komendy zatrzymali 38-letniego kierowcę oraz drugiego z pasażerów, którym okazał się 43-letni mieszkaniec powiatu zgorzeleckiego. Wszyscy mężczyźni znani byli policjantom z wcześniejszych konfliktów z prawem.

Na podstawie przeprowadzonych czynności operacyjnych i procesowych oraz zebranego materiału dowodowego podejrzani usłyszeli łącznie kilkadziesiąt zarzutów, między innymi za włamania i kradzieże samochodów, zniszczenie mienia, wielokrotne niezatrzymanie się do kontroli drogowej oraz kierowanie pojazdami, pomimo posiadania dożywotnich sądowych zakazów prowadzenia. 38-letni kierowca usłyszał również zarzut czynnej napaści na funkcjonariuszy Policji.

Wobec dwóch mężczyzn, z uwagi na społeczną szkodliwość popełnionych czynów, wartość szkód oraz ilość osób pokrzywdzonych, sąd na wniosek prokuratury zastosował najsurowszy środek zapobiegawczy w postaci tymczasowego aresztowania na 3 miesiące.

mł. asp. Przemysław Ratajczyk
Źródło: KPP w Zgorzelcu

Powrót na górę strony
Polska Policja