Bieżące informacje

Informacja

Strona znajduje się w archiwum.

Dzielnicowi wydali nakaz opuszczenia mieszkania dla mężczyzny stosującego przemoc domową

Data publikacji 23.02.2021

Dzielnicowi z jaworskiej komendy skorzystali z uprawnień, jakie daje im ustawa antyprzemocowa. Policjanci wydali nakaz natychmiastowego opuszczenia mieszkania oraz zakaz zbliżania się do mieszkania i jego bezpośredniego otoczenia przez najbliższe 14 dni wobec mieszkańca powiatu jaworskiego, który stosował przemoc wobec żony.

Dzielnicowi z Komendy Powiatowej Policji w Jaworze zostali wezwani na interwencję do jednej z rodzin, gdzie istnieje podejrzenie stosowania przemocy wobec kobiety ze strony jej męża. Po szczegółowym rozpoznaniu sytuacji rodziny, mundurowi uznali za zasadne zastosować wobec mężczyzny nakaz natychmiastowego opuszczenia mieszkania oraz zakaz zbliżania się do mieszkania i jego bezpośredniego otoczenia przez najbliższe 14 dni.

Zebrany w sprawie materiał dowodowy pozwolił na ogłoszenie podejrzanemu zarzutów dotyczących psychicznego i fizycznego znęcania się nad żoną. Prokurator Rejonowy w Jaworze zastosował wobec podejrzanego środki zapobiegawcze w postaci dozoru Policji, natychmiastowego opuszczenia lokalu mieszkalnego na okres 3 miesięcy, a także zakazu zbliżania się do pokrzywdzonej.

Ważne! Zgodnie z Ustawą antyprzemocową, która zaczęła obowiązywać 30 listopada 2020 r., sprawca przemocy, który stanowi zagrożenie dla życia lub zdrowia domowników, po wydaniu nakazu przez policjantów, musi bezzwłocznie opuścić mieszkanie oraz otrzymuje zakaz zbliżania się do niego. Uprawnienia do wydania nakazu zostały przyznane Policji oraz Żandarmerii Wojskowej. Nakaz będzie obowiązywał przez 14 dni, jednak na wniosek osoby dotkniętej przemocą sąd może przedłużyć ten okres.

podkom. Wojciech Jabłoński
Źródło: KPP w Jaworze

Powrót na górę strony