Bieżące informacje

Informacja

Strona znajduje się w archiwum.

Czy ulica Kręta była dla niego zbyt kręta? Jadąc na tzw. podwójnym gazie stracił panowanie nad pojazdem

Data publikacji 09.03.2021

Wrocławscy policjanci z Wydziału Prewencji i Patrolowego zauważyli osobowego Mercedesa, którego kierowca podczas jazdy miał wyraźny problem z utrzymaniem pojazdu w wyznaczonym pasie ruchu. Swoim sposobem jazdy rażąco zagrażał bezpieczeństwu innych użytkowników drogi. Dzięki doświadczeniu zawodowemu mundurowi doskonale wiedzieli, co jest przyczyną tak brawurowego kierowania autem. Ich podejrzenia potwierdziło badanie alkomatem, dając wynik prawie 1,5 promila alkoholu w organizmie kierującego. Chwilę później okazało się, że złamał również sądowy zakaz prowadzenia pojazdów, a jego samochód nie miał aktualnych badań technicznych.

Kolejny raz funkcjonariusze z Wrocławia udowodnili, że intuicja w przypadku nietrzeźwych kierujących ich nie zawodzi. Gdy w rejonie ul. Krętej patrolowali wrocławskie Krzyki, zauważyli jak kierowca osobowego Mercedesa, nie jedzie wyznaczonym pasem ruchu, lecz wielokrotnie go zmienia, a także dynamicznie przyspiesza i chwilę później niespodziewanie hamuje.

Co może być przyczyną takiego zachowania ze strony kierującego? Doświadczony policjant prewencji, doskonale zna odpowiedź na to pytanie i dokładnie tak było w tym przypadku. Z uwagi na fakt, że kierujący swoim zachowaniem stwarzał zagrożenie bezpieczeństwa w ruchu, funkcjonariusze natychmiast podjęli interwencję.

Przerwali tę brawurową jazdę, a kilka minut później ich przypuszczenia potwierdziły się. Od 35-letniego kierującego od razu wyczuli silną woń alkoholu. Badanie alkomatem dodatkowo potwierdziło, że mężczyzna kieruje pojazdem w stanie nietrzeźwości i wykazało, że zawartość alkoholu w jego organizmie, wynosi prawie 1,5 promila.

Mężczyznę sprawdzono w policyjnych systemach informatycznych i wyszło na jaw, że oprócz stanu nietrzeźwości istnieje też drugi powód, dlaczego wrocławianin nie powinien siadać za kierownicę. Posiadał on bowiem aktywny, jeszcze przez kilka najbliższych lat, zakaz prowadzenia pojazdów mechanicznych.

Samochód, którym się przemieszczał, nie posiadał aktualnych badań technicznych i w związku z tym mundurowi zatrzymali dowód rejestracyjny. Auto, aby nie stwarzało zagrożenia w ruchu, zostało odholowane przez pomoc drogową.

Za prowadzenie pojazdu będąc w stanie nietrzeźwości oraz niestosowanie się do orzeczonych przez sąd środków karnych, mężczyzna odpowie przed sądem, który za popełnione przestępstwa może orzec karę nawet do 5 lat pozbawienia wolności.

Tym razem ta historia zakończyła się szczęśliwie, gdyż kierujący został w porę zatrzymany przez czujnych policjantów. Szczęśliwie nie doszło do żadnego wypadku i nikt z innych uczestników ruchu nie ucierpiał.

Mając na uwadze ten i inne tego typu przypadki, funkcjonariusze apelują o rozsądek i rozwagę zawsze, gdy decydujemy się wziąć w ręce kluczki od samochodu. Podejmując tę decyzję stajemy się odpowiedzialni za zdrowie i życie nie tylko swoje, ale również innych uczestników ruchu.

mł. asp. Aleksandra Pieprzycka
Źródło: KMP we Wrocławiu

Powrót na górę strony