Bieżące informacje

Informacja

Strona znajduje się w archiwum.

Jak wnukowie mogą pomóc swoim dziadkom, aby nie stali się ofiarami oszustów? O tym rozmawiali wrocławscy policjanci w jednej ze szkół

Data publikacji 17.03.2021

Kto to jest Senior? Dlaczego dzieci powinny dbać o relacje z dziadkami? Dlaczego osoby starsze padają ofiarami oszustw? Dzieci bardzo chętnie odpowiadały na te, i inne pytania, twierdząc, że „dziadek z babcia są bezpieczni wtedy, gdy rodzina o nich dba”. To jeden z wielu tematów poruszanych przez wrocławskich policjantów podczas spotkania z najmłodszymi uczniami.

Bezpieczeństwo seniorów to temat wciąż bardzo ważny, przede wszystkim dlatego, że nadal zdarzają się przypadki, kiedy w wyniku działania oszustów, osoby starsze tracą wszystkie oszczędności swojego życia. Aby temu zapobiec policjanci nie tylko przekazują tą wiedzę samym zainteresowanym, ale również bardzo często rozmawiają na ten temat z członkami rodzin seniorów. Tak też było w Niepublicznej Szkole Podstawowej we Wrocławiu. Z uczniami klas 1-3 spotkali się policjanci Wydziału Prewencji i Wydziału Ruchu Drogowego Komendy Wojewódzkiej Policji we Wrocławiu.

Uczniowie bardzo chętnie rozmawiali na temat seniorów w swojej rodzinie. Policjantka wyjaśniała, jak działają oszuści, oraz jak można pomóc swoim babciom i dziadkom, aby ci nie stali się ofiarami takich przestępstw. W ramach tego spotkania, każdy uczeń otrzymał saszetki na karty z zabezpieczeniem bankowym z hasłem "Babciu, dziadku nie daj się oszukać!", z prośbą o przekazanie tego podarunku seniorom w swojej rodzinie.

Drugim bardzo ważnym tematem omówionym podczas spotkania było bezpieczeństwo na jezdni. Jak zachować się w drodze do i ze szkoły? Jak bezpiecznie podróżować samochodem z rodzicami? Te zagadnienia wyjaśnił policjant Wydziału Ruchu Drogowego. Funkcjonariusz przede wszystkim zwracał uwagę na to, aby korzystać z wyznaczonych dla pieszych przejść, nigdy nie wbiegać na „zebrę”, a kiedy jest sygnalizacja świetlna stosować się do niej. To wszystko po to, by dzieciom już teraz uświadomić jak ważne jest prawidłowe zachowanie na drodze. Była mowa również o tym, że warto nosić elementy odblaskowe. Dzięki nim, po zmroku, każdy z nas jest znacznie lepiej widoczny dla kierowcy samochodu. Dlatego cały czas policjanci zachęcają do ich noszenia.

Policjant wspomniał również o prawidłowym podróżowaniu, o tym że dzieci muszą być przewożone w fotelikach, a pasy mieć zapięte. Nawet jeśli droga do szkoły nie jest daleka, bezpieczeństwo musi być zachowane.

mł. asp. Aleksandra Pieprzycka
Zespół Prasowy KWP we Wrocławiu

Powrót na górę strony