Bieżące informacje

Informacja

Strona znajduje się w archiwum.

Dwóch kierujących zatrzymanych bez prawa jazdy – jeden z nich miał dwa sądowe zakazy, drugi cofnięte uprawnienia

Data publikacji 21.03.2021

Policjanci z Wałbrzycha zatrzymali dwóch kierujących, którzy w ogóle nie powinni wsiąść za kierownicę auta. Jeden z nich miał wydane dwa sądowe zakazy kierowania pojazdami, a drugi prowadził samochód pomimo cofniętych uprawnień. Funkcjonariusze przypominają, że nie ma taryfy ulgowej dla kierowców niestosujących się do obowiązujących przepisów. Są za to poważne konsekwencje dla tych, którzy zdecydują się kierować bez wymaganych uprawnień.

Pierwszy ze skrajnie nieodpowiedzialnych kierujących został zatrzymany przez policjantów wałbrzyskiej komendy przed godziną 17:00 na ul. Kamienieckiej w Wałbrzychu. 27-letni mieszkaniec Jedliny-Zdroju poruszał się samochodem osobowym pomimo posiadania, wydanych w zeszłym roku przez sąd, dwóch zakazów kierowania wszelkimi pojazdami mechanicznymi, które obowiązują łącznie do 2023 roku. Natomiast drugi z mężczyzn wpadł w ręce funkcjonariuszy ruchu drogowego po godzinie 23:00 na ul. Wrocławskiej. 35-latek miał wydaną w 2015 roku przez Prezydenta Miasta Wałbrzycha decyzję o cofnięciu mu uprawnień do kierowania pojazdami.

Policjanci przypominają!

W przypadku zatrzymania do kontroli drogowej kierującego, który nie posiadał nigdy uprawnień, funkcjonariusze mogą nałożyć na sprawcę wykroczenia mandat karny w wysokości 500 złotych. Jednak w wielu przypadkach kończy się na sporządzeniu dokumentacji do sądu, który ma prawo orzec w stosunku do kierowcy zakaz kierowania pojazdami. To z kolei oznacza, że w przypadku kolejnego spotkania na drodze z policjantami, osoba odpowiada już za przestępstwo, nie za wykroczenie.

Należy również pamiętać, że za jazdę pomimo cofniętych uprawnień kierującemu grozi kara pozbawienia wolności do lat 2, a przez sąd wydawany jest wówczas obligatoryjnie zakaz kierowania pojazdami. Jeśli taka osoba nadal będzie prowadzić, może trafić do więzienia na 5 lat, a sąd dodatkowo ma możliwość zastosowania kary dożywotniego zakazu kierowania pojazdami.

mł. asp.Przemysław Ratajczyk
Źródło: KMP w Wałbrzychu

Powrót na górę strony