Bieżące informacje

Informacja

Strona znajduje się w archiwum.

17-latek odpowie za włamania i zniszczenie mienia

Data publikacji 29.03.2021

Funkcjonariusze z Komendy Miejskiej Policji w Legnicy zajmujący się zwalczaniem przestępczości przeciwko mieniu wykazali związek 17-letniego wychowanka placówki opiekuńczo-wychowawczej z trzema włamaniami do obiektów handlowych oraz zniszczeniem mienia. Straty jakie spowodował sprawca tych czynów opiewają na kwotę blisko 38 tys. złotych.

Legniccy policjanci zajmujący się zwalczaniem przestępczości przeciwko mieniu zebrali materiał dowodowy, który pozwolił śledczym na przedstawienie 17-latkowi trzech zarzutów dokonania włamań do obiektów handlowych i zniszczenia mienia. Łupem nieletniego padały pieniądze, laptopy, wyroby tytoniowe i alkohol. Straty jakie spowodował swoim działaniem opiewają na kwotę niemal 38 tysięcy złotych.

Mundurowi ustalili, że nastolatek czynów tych dokonywał podczas ucieczek z placówki opiekuńczo-wychowawczej, gdzie został umieszczony decyzją sądu.

Przypominamy, że osoby nieletnie również odpowiadają za swoje czyny i nie pozostają bezkarne w swoich działaniach. O tym jakie środki zostaną wobec nich zastosowane decyduje sąd. Pamiętać należy, że zgodnie z art. 10 § 1 Kodeksu karnego - odpowiedzialność karną ponoszą wszystkie osoby, które ukończyły 17 lat. Wobec sprawcy, który popełnił występek po ukończeniu 17 lat, lecz przed ukończeniem lat 18, sąd stosuje środki wychowawcze, lecznicze albo poprawcze przewidziane dla nieletnich, jeśli okoliczności sprawy oraz stopień rozwoju sprawcy, jego właściwości osobiste za tym przemawiają. Należy mieć również świadomość, że konsekwencją działania niezgodnego z prawem jest także wpis w kartotece karnej, a w wielu sytuacjach karalność automatycznie pozbawia możliwości wykonywania całej gamy zawodów.

mł. asp. Przemysław Ratajczyk

Źródło: KMP w Legnicy

Powrót na górę strony