Bieżące informacje

Informacja

Strona znajduje się w archiwum.

Policjanci zabezpieczali miejsca znalezienia niewybuchów z okresu II wojny światowej

Data publikacji 21.04.2021

Na terenie powiatu złotoryjskiego znaleziono kilkanaście niewybuchów z czasów II wojny światowej, były to pociski moździerzowe produkcji rosyjskiej, które znajdowały się w dwóch różnych lokalizacjach. Do czasu przyjazdu patrolu saperskiego, policjanci pilnowali, żeby nikt postronny nie zbliżał się do niewybuchów. Pamiętajmy, że tego typu materiały niezależnie od daty produkcji zachowują swoje właściwości i mogą stanowić olbrzymie zagrożenie dla życia oraz zdrowia. Nie wolno takich rzeczy dotykać, podnosić czy też odkopywać. Miejsce znaleziska należy zabezpieczyć przed dostępem osób niepowołanych i niezwłocznie poinformować o tym Policję lub inne służby.

Dyżurny ze złotoryjskiej jednostki Policji został powiadomiony o znalezionych niewybuchach w niedzielne i poniedziałkowe popołudnie. Zgłaszający ujawnili pociski i ich fragmenty na terenie kompleksu leśnego w okolicach Leszczyny oraz na łące w Nowym Kościele. Miejsca znalezienia niewybuchów zostały zabezpieczone przez policjantów, do czasu przybycia patrolu saperskiego z Bolesławca. Na szczęście, ich lokalizacja była na tyle oddalona od zabudowań, że nie była konieczna ewakuacja mieszkańców. 20 kwietnia br., około południa, patrol saperski wydobył oraz zabezpieczył kilkanaście takich niewybuchów.

Przypominamy, że nasze lasy i ziemia kryją w sobie wiele pamiątek z dawnych czasów. Z uwagi na skorodowanie, takie pociski mogą wybuchnąć od niewielkiego wstrząsu, a nawet przy dotknięciu. O szczególną ostrożność apelujemy teraz, kiedy czas wolny spędzamy w lesie i pogoda sprzyja pracom polowym. Miejsce znaleziska należy wyraźnie oznaczyć, zabezpieczyć przed dostępem osób trzecich i niezwłocznie przekazać informację odpowiednim służbom - patrolowi saperskiemu lub policji.

podkom. Wojciech Jabłoński
Źródło: KPP w Złotoryi

  • zdjęcie przedstawia radiowóz zaparkowany na drodze leśnej
  • na zdjęciu widać wyznaczony i zabezpieczony fragment lasu
  • na zdjęciu widać nadjeżdżający wóz saperski
Powrót na górę strony