Bieżące informacje

Informacja

Strona znajduje się w archiwum.

Komenda Wojewódzka Policji we Wrocławiu z dumą włączyła się w obchody 100 rocznicy III Powstania Śląskiego

Data publikacji 30.04.2021

Komenda Wojewódzka Policji we Wrocławiu włączyła się w obchody 100 rocznicy III Powstania Śląskiego. Z tej okazji w budynku przy Podwalu przygotowano wystawę oryginalnej dokumentacji z tamtego okresu. Dzięki niej możemy poznać historię m. in. nadkom. PP Piotra Jurczaka - dowódcy pociągu pancernego „Nowina – Doliwa”.

Z okazji 100 rocznicy III Powstania Śląskiego, dzięki uprzejmości Biura Programu „Niepodległa”, Biblioteki Śląskiej, Wydawnictwa „Bellona” oraz Oddziałowego Biura Edukacji Narodowej we Wrocławiu Instytutu Pamięci Narodowej, w budynku KWP we Wrocławiu przygotowano wystawę oryginalnej dokumentacji z okresu, kiedy nadkom. PP Piotr Jurczak walczył o polski Śląsk w składzie pociągu pancernego „Nowina-Dolina”. Za swój udział w Powstaniu ówczesny ppor. Piotr Jurczak – jako dowódca pociągu pancernego „Nowina - Doliwa” został uhonorowany „Śląską Wstęgą Waleczności i Zasługi”.

Piotr Jurczak należał do pokolenia, które swoje życie związało ze służbą w mundurze. Walczył na frontach wojny z Rosją Bolszewicką 1920 roku, III Powstania Śląskiego. Po zakończeniu służby w Wojsku Polskim wstąpił w szeregi Policji Państwowej, w której pełnił funkcje między innymi Komendanta Rezerwy Pieszej PP miasta stołecznego Warszawy oraz Komendanta Powiatowego PP w Myślenicach. Po wybuchu II Wojny Światowej podzielił los tysięcy funkcjonariuszy Policji Państwowej, aresztowany przez NKWD był więziony w Obozie Ostaszkowskim, a następnie zamordowany podczas egzekucji w Twerze. Pochowany został w masowych grobach polskich policjantów i funkcjonariuszy państwowych w Miednoje.

Komenda Wojewódzka Policji we Wrocławiu z dumą włączyła się w obchody tej rocznicy, która będzie miała miejsce 02 maja 2021 roku.

asp. szt. Monika Kaleta
Źródło: Wydział Prezydialny KWP we Wrocławiu

  • na zdjęciu widać wystawę zdjęć na sztalugach na holu budynku komendy, widok z balkonu
  • na zdjęciu widać gablotę stojącą w holu budynku komendy z wystawą
  • na zdjęciu widać stojące NA SZTALUGACH ZDJĘCIA STANOWIĄCE ELEMENT WYSTAWY
  • na zdjęciu widać hol komendy  i stojące na stalugach zdjęcia stanowiące element wystawy, w tle widać korytarz i schody
  • na zdjęciu widać gablot na korytarzu a w niej zdjęcia z wyztawy
  • na zdjęciu widać widzianą z góry wystawę, zdjęcia stoją na sztalugach, jest to element wystawy
Powrót na górę strony