Bieżące informacje

Informacja

Strona znajduje się w archiwum.

Pamiętajmy! Kolejne ważne zmiany w przepisach ruchu drogowego już 01.06.2021 r.

Data publikacji 28.05.2021

Dolnośląscy policjanci po raz kolejny przypominają o zbliżających się ważnych zmianach w przepisach ruchu drogowego. Już za kilka dni (1 czerwca 2021 r.) wejdzie w życie druga w tym roku nowelizacja ustawy Prawo o ruchu drogowym, która m.in. istotnie zmieni zasady pierwszeństwa pieszych poruszających się w obrębie przejść dla pieszych i ujednolici dopuszczalną prędkość na obszarze zabudowanym. Przedstawiamy najważniejsze z wprowadzanych zmian, aby każdy uczestnik ruchu drogowego mógł się z nimi zapoznać. Pamiętajmy, że nieznajomość przepisów nie zwalnia z konieczności stosowania się do nich.

1 czerwiec bieżącego roku to kolejna ważna data dla wszystkich uczestników ruchu drogowego poruszających się po polskich drogach. W tym dniu zaczną obowiązywać nowe przepisy wprowadzone za sprawą już drugiej w tym roku nowelizacji ustawy Prawo o ruchu drogowym.

Dolnośląscy policjanci od kilku tygodni przypominają o zbliżających się zmianach w przepisach i objaśniają, co dokładnie się zmieni dla każdego użytkownika dróg, niezależnie czy porusza się on pieszo, jeździ rowerem, autem czy choćby hulajnogą.

Pamiętajmy, że nieznajomość przepisów nie zwalnia z konieczności stosowania się do nich. Dlatego, aby jak największa liczba osób miała okazję zaznajomić się z nowymi regulacjami prawnymi, funkcjonariusze z Dolnego Śląska starają się rozpropagować je m.in. podczas różnego rodzaju akcji, jak choćby tej, o której można przeczytać na stronie internetowej Komendy Wojewódzkiej Policji we Wrocławiu w komunikacie: „Policjanci wspólnie z przedstawicielami jednej z fundacji propagowali bezpieczne zachowania na drodze”

Dla tych użytkowników dróg, którzy jeszcze nie wiedzą, co się zmieni w przepisach z dniem 1 czerwca 2021 roku, przedstawiamy poniżej opis wprowadzanych zmian.

Już 1 czerwca 2021 roku obowiązywać zaczną poszczególne przepisy dotyczące kierowców i osób pieszych. Nowe regulacje prawne w tym zakresie mają na celu zwiększenie bezpieczeństwa pieszych przekraczających jezdnię, ujednolicenie dopuszczalnych prędkości pojazdów na obszarze zabudowanym niezależnie od pory, a także wprowadzenie konkretnego, dającego się wyznaczyć, minimalnego odstępu od poprzedzającego pojazdu podczas jazdy autostradą lub drogą ekspresową.

PIESI

Pierwszeństwo pieszych w obrębie przejścia dla pieszych: pieszy również WCHODZĄC na jezdnię lub torowisko, a nie jak dotychczas tylko przechodząc przez jezdnię lub torowisko, będzie obowiązany zachować szczególną ostrożność oraz, poza pewnymi wyjątkami, korzystać z przejścia dla pieszych. Pieszy znajdujący się na przejściu dla pieszych, a także WCHODZĄCY na nie będzie miał pierwszeństwo przed pojazdem, z wyłączeniem tramwaju.

Korzystanie z telefonu na przejściu dla pieszych: zabraniać się będzie pieszemu korzystania z telefonu lub innego urządzenia elektronicznego podczas wchodzenia lub przechodzenia przez jezdnię, w tym również przez przejście dla pieszych lub torowisko, w sposób, który prowadzi do ograniczenia możliwości obserwacji sytuacji na jezdni, torowisku lub przejściu dla pieszych.

KIERUJĄCY

Zmiany w udzielaniu pierwszeństwa pieszemu na przejściu dla pieszych: kierujący pojazdem (z wyłączeniem kierującego tramwajem) zbliżając się do przejścia dla pieszych, będzie obowiązany zachować szczególną ostrożność, zmniejszyć prędkość tak, aby nie narazić na niebezpieczeństwo pieszego znajdującego się na tym przejściu albo na nie wchodzącego i ustąpić pierwszeństwa pieszemu znajdującemu się na tym przejściu albo wchodzącemu na to przejście.

Wprowadzenie minimalnego odstępu między pojazdami poruszającymi się po autostradzie lub drodze ekspresowej: kierujący pojazdem podczas przejazdu autostradą i drogą ekspresową będzie obowiązany zachować minimalny odstęp między pojazdem, którym kieruje, a pojazdem jadącym przed nim na tym samym pasie ruchu. Odstęp ten wyrażony w metrach określać się będzie jako nie mniejszy niż połowa liczby określającej prędkość pojazdu, którym porusza się kierujący, wyrażonej w kilometrach na godzinę. Przepisu tego nie będzie się stosować podczas manewru wyprzedzania.

Ujednolicenie dopuszczalnych prędkości pojazdów na obszarze zabudowanym niezależnie od pory: prędkość dopuszczalna pojazdu lub zespołu pojazdów na obszarze zabudowanym od 1.06.2021 roku wynosić będzie 50 km/h – brak będzie dotychczasowego rozróżnienia dopuszczalnej prędkości w zależności od godziny (między 23:00 a 05:00 prędkość ta obecnie jest podwyższona do 60km/h). Wyjątek stanowić będzie strefa zamieszkania, gdzie prędkość dopuszczalna pojazdu lub zespołu pojazdów wynosi i nadal będzie wynosić 20 km/h.

Jak widać zmian jest dużo i potrzeba czasu, aby zaznajomić się z nimi wszystkimi i wprowadzić je do swojej codziennej praktyki. Pamiętajmy, że w momencie wejścia w życie nowych regulacji prawnych, ich respektowanie będzie weryfikowane przez policjantów pełniących służbę na drogach naszego województwa. Nieznajomość przepisów nie zwalnia nas z konieczności stosowania się do nich, dlatego warto już teraz skrupulatnie zapoznać się ze wszystkimi zmianami.

mł. asp. Przemysław Ratajczyk
Zespół Prasowy KWP we Wrocławiu

Powrót na górę strony