Bieżące informacje

Informacja

Strona znajduje się w archiwum.

Ruszyły policyjne patrole rowerowe

Data publikacji 17.06.2021

Wczoraj na ulicach Jeleniej Góry pojawiły się policyjne patrole rowerowe. Jak co roku, funkcjonariusze w tej formie będą działali w okresie letnim, głównie w weekendy oraz w czasie zwiększonego ruchu turystycznego. Policjanci wykorzystujący jednoślady na terenie miasta pojawili się po raz pierwszy już kilka lat temu. Ich odbiór społeczny jest bardzo pozytywny. Potrafią dotrzeć do miejsc trudno dostępnych dla dla radiowozu, a przemieszczają się zdecydowanie szybciej niż w patrolu pieszym.

Wczoraj na terenie Jeleniej Góry po raz pierwszy w tym sezonie, można było spotkać policjantów na rowerach. W szczególności odwiedzają oni miejsca trudno dostępne dla patroli zmotoryzowanych, między innymi parki między blokami na jeleniogórskim osiedlach, place zabaw, zielone skwerki, a także parki, parkingi przy marketach, a także ścieżki rowerowe.

Co warto wiedzieć o patrolach rowerowych? Stróże prawa z grupy rowerowej są nieco inaczej umundurowani niż ci, których możemy spotkać na co dzień na ulicach. Policjant pełniący służbę na rowerze ma białą koszulkę z napisem „Policja”, a nie granatową. Podobnie jak w innych przypadkach, na ramionach policjanci mają pagony ze stopniami służbowymi. Kolejną różnicą w umundurowaniu są krótkie spodenki. W celach bezpieczeństwa, zamiast czapki służbowej z daszkiem mundurowi wyposażeni są w kaski rowerowe.

Podstawowe zadania policjantów w patrolach rowerowych to zapobieganie wszelkiego rodzaju naruszeniom ładu i porządku publicznego, czyli funkcjonariusze będą reagować na wszelkie zauważone przestępstwa i wykroczenia oraz będą podejmować interwencje, w razie potrzeby również nakładać mandaty i pouczać sprawców wykroczeń.

Mamy nadzieję, że służba pełniona w ten sposób pozwoli uniknąć kolejnych zagrożeń oraz wpłynie na wzrost bezpieczeństwa na lokalnych trasach rowerowych, w parkach i innych miejscach, z których korzystają mieszkańcy.

mł. asp. Aleksandra Pieprzycka
Źródło: KMP w Jeleniej Górze

Powrót na górę strony