Bieżące informacje

Informacja

Strona znajduje się w archiwum.

Policjanci działali na rzecz bezpieczeństwa niechronionych uczestników ruchu

Data publikacji 17.06.2021

Dolnośląscy policjanci przeprowadzili wczoraj na terenie całego województwa działania mające na celu zwiększenie poziomu bezpieczeństwa szczególnej kategorii użytkowników dróg – niechronionych uczestników ruchu drogowego, którzy są najbardziej narażeni na odnoszenie poważnych obrażeń w zdarzeniach drogowych. W trakcie akcji, w której wykorzystywany był m.in. policyjny dron, mundurowi ujawnili ponad 850 wykroczeń kierowców, w tym ponad 180 tych niezwykle niebezpiecznych, bo popełnionych na przejściu dla pieszych bądź w jego bezpośrednim sąsiedztwie.

Głównym celem prowadzonych wczoraj przez dolnośląskich policjantów działań „Niechronieni uczestnicy ruchu drogowego” było podniesienie poziomu bezpieczeństwa wśród tej grupy użytkowników dróg, która w sytuacji uczestnictwa w zdarzeniu drogowym jest najbardziej narażona na odniesienie poważnych obrażeń.

Funkcjonariusze prowadzili akcję tam, gdzie występuje najwięcej zagrożeń dla osób pieszych, rowerzystów czy kierujących hulajnogami elektrycznymi i gdzie najczęściej dochodzi do tragicznych w skutkach zdarzeń drogowych. Szczególnym nadzorem mundurowi objęli okolice przejść dla pieszych oraz przejazdów rowerowych, czyli miejsc szczególnych, gdzie niechronieni uczestnicy ruchu drogowego są uprzywilejowani, ale zarazem są narażeni na ogromne niebezpieczeństwo w sytuacji nierespektowania obowiązujących przepisów przez kierujących. W trakcie działań policjanci ruchu drogowego wykorzystywali cały dostępny sprzęt, włącznie z najnowszym nabytkiem – policyjnym dronem, który z wysokości kilkudziesięciu metrów monitorował zachowania kierowców w bezpośrednim sąsiedztwie przejść dla pieszych.

Musimy pamiętać, że jedną z głównych przyczyn zdarzeń z pieszymi, rowerzystami czy kierującymi hulajnogami elektrycznymi jest nieustąpienie im pierwszeństwa właśnie na przejściu bądź przejeździe, w wyniku czego często odnoszą oni poważne obrażenia, a nawet giną. Nie bez powodu są oni określani mianem niechronionych uczestników ruchu drogowego. Nie chroni ich bowiem karoseria pojazdu czy różne systemy bezpieczeństwa, jak ma to miejsce w przypadku kierowców samochodów. Niestety w konfrontacji z autem nie mają oni praktycznie żadnych szans.

Mundurowi podczas działań reagowali na wykroczenia, ale również starali się edukować zarówno kierowców samochodów, jak również innych kategorii pojazdów oraz pieszych czy rowerzystów, informując ich o niezwykle ważnych zmianach w przepisach ruchu drogowego, które zostały wprowadzone w tym roku.

Więcej na temat zmian można przeczytać w artykułach: Już dziś ważne zmiany w przepisach ruchu drogowego! i Przypominamy! 01.06.2021 r. weszły w życie ważne zmiany w przepisach ruchu drogowego

Niestety mimo licznych działań, zarówno edukacyjnych, jak również tych prewencyjno-kontrolnych, nadal wielu użytkowników dróg ignoruje obowiązujące przepisy. Obrazują to rezultaty przeprowadzonych przez policjantów działań, podczas których funkcjonariusze ujawnili ponad 850 wykroczeń kierowców, w tym ponad 180 tych niezwykle niebezpiecznych, bo popełnionych na przejściu dla pieszych bądź w jego bezpośrednim sąsiedztwie.

Pamiętajmy, że o własne bezpieczeństwo na drodze w głównej mierze powinniśmy zadbać sami, stosując się do obowiązujących przepisów ruchu drogowego. Ważne jest również aktualizowanie swojej wiedzy w tym zakresie, abyśmy nie zostali zaskoczeni, gdy nasze zachowanie na drodze nagle okaże się niezgodne z obowiązującymi normami i spotkają nas z tego powodu przykre bądź co gorsza tragiczne konsekwencje.

mł. asp. Przemysław Ratajczyk
Zespół Prasowy KWP we Wrocławiu

  • na zdjęciu widać policjanta stojącego przy drodze, obok radiowóz i sygnalizacja świetlna, przejście dla pieszych i inne pojazdy
  • zdjęcie zrobione z góry, widać dwa pojazdy na drodze podczas wyprzedzania na przejściu dla pieszych
  • zdjęcie zrobione z góry, widać samochód mijający przejazd dla rowerów i wjeżdżającego rowerzystę oraz inny samochód
  • na zdjęciu widać radiowóz i policjanta stojącego przy drodze, widać budynki i drogę
  • na zdjęciu widać policjanta ustawiającego na ziemi drona do startu
  • na zdjęciu widać ramię policjanta i wyświetlacz widoku z kamery na dronie, w tle widać innych policjantów
  • na zdjęciu widać policjantkę rozdającą kamizelki odblaskowe mieszkańcom
  • na zdjęciu widać policjantkę ruchu drogowego stojącą przy drodze obok radiowozu
  • na zdjęciu widać fragment drogi, obok stoi radiowóz i policjant, widać znaki drogowe i przejście dla pieszych
Powrót na górę strony