Bieżące informacje

Informacja

Strona znajduje się w archiwum.

Policjanci szkolili dolnośląskich księży w zakresie poprawy bezpieczeństwa seniorów

Data publikacji 29.06.2021

W miniony weekend policjanci prewencji z dolnośląskiej komendy wojewódzkiej przeprowadzili kolejne zajęcia profilaktyczno-edukacyjne przeznaczone dla księży z terenu Dolnego Śląska. Niezmiennie tematem przewodnim spotkań funkcjonariuszy z przedstawicielami duchowieństwa było bezpieczeństwo seniorów, będących grupą społeczną najbardziej narażoną na działanie różnego rodzaju oszustów. Szkolenia tego typu, dedykowane dla księży, to efekt realizacji Wojewódzkiej Koncepcji Działań Profilaktycznych na rzecz bezpieczeństwa seniorów w województwie dolnośląskim, która została podpisana w ubiegłym roku przez Komendanta Wojewódzkiego Policji we Wrocławiu insp. Dariusza Wesołowskiego i Arcybiskupa Archidiecezji Wrocławskiej Józefa Kupnego.

W dniu 26 czerwca 2021 roku odbyły się kolejne zajęcia profilaktyczno-edukacyjne, w których uczestniczyli duchowni z terenu Dolnego Śląska. Głównym celem spotkania dolnośląskich funkcjonariuszy z przedstawicielami duchowieństwa było opracowanie mechanizmów współdziałania Policji i księży na rzecz poprawy bezpieczeństwa osób starszych i samotnych. Warto przypomnieć, że to właśnie ta grupa społeczna bardzo często staje się ofiarą różnego rodzaju oszustów, którzy wykorzystują ich potrzebę kontaktu z drugim człowiekiem i chęć bycia potrzebnym. Taka sytuacja wymaga szczególnej profilaktyki społecznej. Edukacja i współpraca mundurowych z duchownymi to szansa na zwiększenie bezpieczeństwa naszych seniorów.

Szkolenie odbyło się w Domu Formacji Stałej Kapłanów Archidiecezji Wrocławskiej
w Sulistrowiczkach. Przeprowadził je funkcjonariusz z Wydziału Prewencji KWP we Wrocławiu kom. dr Paweł Zalewski. Podczas spotkania duchowni dowiedzieli się między innymi, jak wyglądają schematy działania oszustów, którzy wykorzystują różnorodne legendy opierające się na tym samym mechanizmie – stworzenie wiarygodnej historii i przekonanie potencjalnej ofiary, że dotyczy ona właśnie jej. Cel tego działania jest zawsze ten sam - wyłudzenie jak największej kwoty pieniędzy. Funkcjonariusz podkreślił, że przestępcy dostosowują się do nowych warunków, a ich metody ewoluują.

Szkolenie księży jest kontynuacją comiesięcznych spotkań na rzecz poprawy bezpieczeństwa osób starszych i samotnych.

mł..asp. Przemysław Ratajczyk
Źródło: Wydział Prewencji Komendy Wojewódzkiej Policji we Wrocławiu

Powrót na górę strony