Bieżące informacje

Informacja

Strona znajduje się w archiwum.

Trzymiesięczny areszt za uporczywe nękanie, groźby i naruszenie miru domowego

Data publikacji 10.07.2021

Trzy miesiące aresztu zastosował Sąd Rejonowy w Oławie na wniosek policjantów i prokuratora, wobec mężczyzny, który uporczywie nękał swoją znajomą i jej męża oraz groził im pozbawieniem życia. Mężczyzna już wcześniej posiadał zakaz sądowy kontaktowania się z kobietą i zbliżania się do niej oraz jej męża, lecz go nie przestrzegał. Grozi mu kara pozbawienia wolności do lat 8.

Pod koniec czerwca br. 29-letni mieszkaniec gminy Oława wtargnął do mieszkania swoich znajomych i nie zważając na polecenie gospodarzy, aby opuścił lokal, pozostał w nim. Właściciele wezwali policję.

Funkcjonariusze po przyjeździe na miejsce, z uwagi na agresywne zachowanie mężczyzny i mocne pobudzenie emocjonalne, zastosowali wobec niego środki przymusu bezpośredniego, następnie zatrzymali 29-latka i doprowadzili do komendy. Jak się później okazało mężczyzna złamał sądowy zakaz kontaktowania się z właścicielką mieszkania i zakaz zbliżania się do niej oraz do jej męża.

Funkcjonariusze przyjęli od pokrzywdzonych zawiadomienie o przestępstwie. Przeprowadzone postępowanie wykazało, że 29-latek od lutego br. do dnia zatrzymania uporczywie nękał kobietę: obserwował jej miejsce zamieszkania, jeździł za nią samochodem, kontaktował się z nią przy użyciu komunikatorów internetowych, pomimo ciążącego na nim sądowego zakazu, groził kobiecie i jej mężowi pozbawieniem życia.

Policjanci wydziału dochodzeniowo-śledczego zajęli się dalszymi ustaleniami, szybko i skrupulatnie przeprowadzając czynności dowodowe. Następnie przedstawili 29-latkowi zarzuty kierowania gróźb karalnych, uporczywego nękania małżonków, naruszenia miru domowego i łamaniu sądowego zakazu zbliżania się do poszkodowanych

Oławscy policjanci, za pośrednictwem Prokuratury Rejonowej w Oławie, wystąpili z wnioskiem do sądu o zastosowanie wobec sprawcy najsurowszego środka zapobiegawczego, w postaci tymczasowego aresztowania. Sąd przychylił się do wniosku, dlatego zatrzymany najbliższe trzy miesiące spędzi w areszcie.

Przypominamy!

Grożenie innej osobie popełnieniem przestępstwa na jej szkodę lub szkodę osoby najbliższej, jeżeli groźba wzbudza z zagrożonym uzasadnioną obawę, że będzie spełniona, jest zagrożone karą pozbawienia wolności do lat 2. Uporczywe nękanie innej osoby lub osoby jej najbliższej, wzbudzające u niej uzasadnione okolicznościami poczucie zagrożenia, poniżenia lub udręczenia, bądź istotnie narusza jej prywatność, podlega karze pozbawienia wolności nawet do lat 8.

mł. asp. Aleksandra Pieprzycka
Źródło: KPP w Oławie

Powrót na górę strony