Warto, aby już przedszkolaki wiedziały jak bezpiecznie wypoczywać nad wodą. Dlatego policyjni wodniacy wspólnie z WOPR odwiedzili placówkę
Policyjni wodniacy z Wrocławia nie tylko patrolują zbiorniki wodne w czasie sezonu letniego, ale również spotykają się z dziećmi, aby porozmawiać o bezpieczeństwie w czasie wakacji. Temat ten bliski jest również ratownikom WOPR, którzy tym razem wspólnie z policjantami Komisariatu Wodnego odwiedzili przedszkolaków.
Wrocławscy policjanci komisariatu wodnego na co dzień podejmują różne interwencje na wodzie i terenach przywodnych. Jednak w zakresie swoich kompetencji realizują również przedsięwzięcia z zakresu profilaktyki społecznej. Trwające wakacje to dobry moment, aby prowadzić edukacyjne spotkania dotyczące bezpiecznych zachowań nad wodą, a także bezpieczeństwa dzieci i młodzież na co dzień, w tym podczas zabaw na podwórku, wyjazdów oraz odpowiedniego zachowania się podczas surfowania w sieci.
Kilka dni temu spotkanie takie odbyło się w jednym z przedszkoli na terenie Wrocławia. Tam policyjni wodniacy wspólnie z ratownikami WOPR rozmawiali o bezpieczeństwie. Był również pokaz posiadanego sprzętu, który jest bardzo interesujący dla przedszkolaków. Takie zajęcia z pewnością zapadają w pamięć najmłodszych, co zwiększa szansę na zapamiętanie przekazywanych treści.
Dla dorosłych również mamy kilka rad, by wypoczynek nad wodą był bezpieczny:
- Wypoczywając nad wodą korzystajmy tylko z kąpielisk strzeżonych.
- Nie należy skakać do wody płytkiej oraz wody o niezbadanym dnie.
- Po długim leżeniu na słońcu nie zanurzajmy się gwałtownie w wodzie – róbmy to stopniowo, aby uniknąć wstrząsu termicznego.
- Pod żadnym pozorem nie wchodźmy do wody pod wpływem alkoholu. Alkohol zaburza ocenę własnych możliwości, skłania do brawury, osłabia organizm, dodaje odwagi, która zazwyczaj kończy się tragedią.
- Jeśli pod naszą opieką znajdują się dzieci, ani na chwilę nie spuszczajmy ich z oka. Małe dzieci nigdy nie powinny kąpać się same.
- Gdy idziemy do wody nie prośmy o popilnowanie rzeczy przygodnie poznanych osób – takie sytuacje często kończą się ich utratą.
- Jeśli korzystamy ze sprzętu wodnego, to upewnijmy się, że jest on sprawny, a przebywające na nim dzieci i osoby, które nie potrafią pływać są we właściwy sposób zabezpieczone i mają na sobie kapoki.
mł. asp. Aleksandra Pieprzycka
Zespół Prasowy KWP we Wrocławiu