Bieżące informacje

Informacja

Strona znajduje się w archiwum.

Kierowca nie zatrzymał się do kontroli drogowej, bo prawdopodobnie był pod wpływem amfetaminy i miał zatrzymane prawo jazdy

Data publikacji 23.07.2021

Miliccy policjanci po krótkim pościgu zatrzymali kierowcę osobowego Peugeota, który nie zatrzymał się do kontroli drogowej i kontynuował jazdę próbując ucieczki. Okazało się, że kierowca miał zatrzymane prawo jazdy, nie miał zapiętych pasów bezpieczeństwa, a samochód którym jechał nie był dopuszczony do ruchu. Ponadto użyty przez policjantów tester narkotykowy wykazał w organizmie mężczyzny obecność amfetaminy. Nieodpowiedzialnego kierowcę czekają teraz konsekwencje prawne stwierdzonych przestępstw i wykroczeń drogowych.

We wtorkowe popołudnie w miejscowości Latkowa w gminie Milicz policjanci zauważyli jadący samochód osobowy marki Peugeot, którego kierowca i pasażerka nie mieli zapiętych pasów bezpieczeństwa. W związku z zauważonym wykroczeniem policjanci postanowili zatrzymać kierowcę do kontroli drogowej. Mężczyzna jednak nie zareagował na użyte przez policyjny radiowóz sygnały świetlne i dźwiękowe nakazujące zatrzymanie się i przyspieszając kontynuował jazdę próbując uciekać.

Funkcjonariusze ruszyli w pościg, a po chwili Peugeot został zatrzymany. Samochodem kierował 44-letni mieszkaniec Krotoszyna. Okazało się, że kierowca naruszył jeszcze inne przepisy – policjanci ustalili, że mężczyzna ma zatrzymane prawo jazdy oraz kierował samochodem będąc prawdopodobnie pod wpływem amfetaminy, co wykazał użyty przez policjantów tester narkotykowy. Ponadto zatrzymany pojazd nie był dopuszczony do ruchu drogowego.

Mając na uwadze wszystkie okoliczności policjanci uniemożliwili kierowcy dalszą jazdę, przekazując pojazd osobie przez niego wskazanej. Mężczyzna natomiast został przewieziony przez policjantów do milickiego szpitala, gdzie pobrano od niego krew do badań na zawartość narkotyków. Od wyników tych badań uzależniony jest dalszy tok postępowania w tej sprawie. Jeśli wynik badań laboratoryjnych potwierdzi obecność amfetaminy we krwi kierowcy, to mężczyzna poniesie konsekwencje prawne takie same jak nietrzeźwi kierowcy. Natomiast pasażerka jadąca Peugeotem bez zapiętych pasów bezpieczeństwa została na miejscu kontroli drogowej ukarana mandatem.

Postępowanie nie jest jeszcze zakończone, sprawa znajdzie swój finał w milickim sądzie, gdzie mężczyzna poniesie konsekwencje prawne związane z ujawnionymi przestępstwami i wykroczeniami drogowymi.

Przypominamy, że za ucieczkę z miejsca kontroli drogowej grozi kara do 5 lat pozbawienia wolności. Natomiast za kierowanie pojazdem mechanicznym będąc pod wpływem środka odurzającego grozi kara do 2 lat więzienia. Dodatkowo sąd obligatoryjnie orzeka zakaz prowadzenia wszelkich pojazdów albo pojazdów określonego rodzaju na okres nie krótszy niż 3 lata oraz orzeka świadczenie pieniężne na rzecz Funduszu Pomocy Pokrzywdzonym oraz Pomocy Postpenitencjarnej nawet do kwoty 60 tysięcy złotych.

Policjanci kolejny już raz apelują do wszystkich kierowców o rozwagę i zachowanie ostrożności na drodze!!! Nie wolno wsiadać za kierownicę pojazdu po spożyciu choćby najmniejszej ilości alkoholu czy zażyciu narkotyków!!!

asp. Aleksandra Pieprzycka
Źródło: KPP w Miliczu
Powrót na górę strony