Zero tolerancji dla niebezpiecznych prędkości i nietrzeźwych kierujących. Policjanci z grupy SPEED czuwają nad bezpieczeństwem zmotoryzowanych
Dolnośląska grupa SPEED została powołana w celu eliminowania niebezpiecznych zachowań z dróg naszego województwa, zwłaszcza przekraczania dozwolonej prędkości. Niestety w trakcie służby funkcjonariusze ruchu drogowego spotykają się z wieloma groźnymi sytuacjami, które negatywnie wpływają na bezpieczeństwo wszystkich użytkowników dróg. Na każdą z nich reagują, dyscyplinując kierowców, którzy ignorują obowiązujące przepisy. W Lubinie policjanci ze SPEED-a wyeliminowali z ruchu dwóch skrajnie nieodpowiedzialnych kierujących, jeden z nich pędził o wiele za szybko w terenie zabudowanym, a drugi wsiadł za kierownicę po alkoholu.
Wakacje zbliżają się do półmetka. Cześć z nas zakończyła już wypoczynek, inni są w jego trakcie, a dla części osób urlopowy wyjazd jest kwestią najbliższych dni. Na drogach codziennie obserwujemy większy ruch w porównaniu do okresu sprzed kilku tygodni. Policjanci każdego dnia intensywnie pracują, aby było bezpiecznie i kierowcy stosowali się do obowiązujących przepisów, a ci którzy tego nie robią, ponosili surowe konsekwencje. Prędkość i stan trzeźwości kierujących są pod szczególnym nadzorem funkcjonariuszy dbających o bezpieczeństwo na drodze.
Lubińscy policjanci wchodzący w skład grupy SPEED zatrzymali na trzy miesiące prawo jazdy kierującemu audi, który w terenie zabudowanym pędził aż 110 km/h. Mandatem karnym została również ukarana pasażerka tego mężczyzny. Kobieta wyrzuciła niedopałek papierosa przez okno prosto na radiowóz. Surowe konsekwencje poniósł również kierujący, który zdecydował się na wyprzedzanie na skrzyżowaniu.
Dalsze działania policjantów doprowadziły do zatrzymania kierującego samochodem osobowym marki Volkswagen. Funkcjonariusze początkowo jechali naprzeciwko mężczyzny, jednak jego styl jazdy wskazywał, że może być nietrzeźwy. Dlatego mundurowi zawrócili i zatrzymali go do kontroli drogowej. Jak się okazało od 52–letniego mieszkańca powiatu lubińskiego wyczuwalna była silna woń alkoholu. Pierwsze badanie alkomatem wykazało w jego organizmie 2,3 promila alkoholu, co więcej kolejne badanie dało jeszcze wyższy wynik - ponad 2,5 promila. Dodatkowo po sprawdzeniu mężczyzny w policyjnych systemach wyszło na jaw, że ten skrajnie nieodpowiedzialny 52-latek nie miał uprawnień do kierowania pojazdami mechanicznymi, gdyż stracił je właśnie za jazdę „na podwójnym gazie”.
Pamiętajmy! Każde nieodpowiedzialne zachowanie na drodze może skończyć się czyjąś śmiercią bądź kalectwem. Każde, nawet z pozoru błahe zignorowanie przepisów, brawura, zlekceważenie senności czy zmęczenia, a przede wszystkim wcześniej wypity alkohol, mogą być przyczyną tragedii na drodze i nieodwracalnego dramatu wielu osób.
mł. asp. Przemysław Ratajczyk
Źródło: KPP w Lubinie