Bieżące informacje

Informacja

Strona znajduje się w archiwum.

Deszczowa aura, nadmierna prędkość i dwa poważne wypadki drogowe, w tym jeden śmiertelny, w którym zginęło dwoje 20-latków. Kolejny apel do kierowców

Data publikacji 03.08.2021

W weekend na drogach powiatu wałbrzyskiego doszło do dwóch poważnych wypadków drogowych. Łącznie w obu zdarzeniach dziesięć osób trafiło do szpitala, a kolejnych dwoje młodych ludzi – dwudziestolatków - poniosło śmierć na miejscu. Do pierwszego ze zdarzeń doszło na drodze łączącej Szczawno-Zdrój ze Strugą, do drugiego na trasie Bartnica - Głuszyca Górna. W tym roku to już czwarty na tym terenie tak tragiczny w skutkach wypadek, przy czym aż cztery ofiary to kierujący mający nie więcej niż dwadzieścia lat. Wszystkie te zdarzenia związane były z nadmierną prędkością, bądź niedostosowaniem jej do panujących warunków na drodze. Funkcjonariusze apelują po raz kolejny do osób przemieszczających się pojazdami - ale także i pieszych - o zachowanie ostrożności i stosowanie się do przepisów kodeksu drogowego.

Do pierwszego ze zdarzeń doszło w niedzielę około godziny 15:40 na mokrej nawierzchni na wjeździe ze Strugi do Szczawna-Zdroju. Z zebranych na miejscu zdarzenia przez policjantów informacji wynika, że jadąca pod górę w kierunku obwodnicy kierująca samochodem osobowym 32-letnia mieszkanka powiatu wałbrzyskiego, w wyniku niedostosowania prędkości do panujących warunków na drodze, wpadła w poślizg, przecięła oś jezdni, zjechała na przeciwległy pas ruchu i samochodem uderzyła w przód jadącego z przeciwnego kierunku innego pojazdu kierowanego przez 37-letnią wałbrzyszankę. Sześcioro uczestników, w tym dwoje dzieci, trafiło do szpitala. Kierujące były trzeźwe.

Kilka godzin później – przed godziną 20:00 – na drodze wojewódzkiej W381 doszło do tragicznego w skutkach wypadku drogowego. Z ustaleń policjantów wynika, że 20-letni kierujący samochodem osobowym z powiatu kłodzkiego jadąc w kierunku Głuszycy, również przy mokrej nawierzchni, nie dostosował prędkości do panujących warunków na drodze, zjechał na przeciwległy pas ruchu i bokiem kierowanego przez siebie pojazdu uderzył w przód jadącego z przeciwnego kierunku samochodu osobowego kierowanego przez 48-letniego mieszkańca powiatu kłodzkiego. W tym zdarzeniu cztery osoby z pojazdu kierowanego przez poszkodowanego, w tym dwójka dzieci, trafiły do szpitala. Dwoje młodych ludzi w wieku dwudziestu lat z drugiego z samochodów, pomimo podjętej przez zespoły ratownicze reanimacji, zginęło na miejscu.

Na drogach powiatu wałbrzyskiego podczas tych wakacji to pierwszy tragiczny wypadek, w którym zginęły dwie młode osoby. Od początku roku jednak w czterech wypadkach drogowych zginęło łącznie pięć osób, w tym cztery z nich nie miały więcej niż 20 lat. W każdym z przypadków przyczynami były nadmierna prędkość lub niedostosowanie prędkości do panujących warunków na drogach.

Policjanci po raz kolejny apelują, by zwracać szczególną uwagę na swoje bezpieczeństwo na drogach. Dotyczy to pieszych, kierujących samochodami, jak i każdym innym środkiem transportu.

Pamiętajmy o dostosowaniu prędkości do panujących warunków na drodze i nie przekraczaniu tej dozwolonej. Pamiętajmy, aby wyprzedzać również tylko w miejscach dozwolonych. Zanim rozpoczniemy wykonywanie manewru, powinniśmy upewnić się, że nie spowoduje to zagrożenia bezpieczeństwa w ruchu drogowym. Na ścinajmy zakrętów, czyli nie zjeżdżajmy na przeciwległy pas ruchu. Chwila nieuwagi może zakończyć się tragicznie.

Pamiętajmy również, że wyprzedzanie przed lub na przejściu dla pieszych oraz omijanie pojazdu, który jechał w tym samym kierunku, lecz zatrzymał się celem udzielenia pierwszeństwa pieszym, a także nieudzielne pierwszeństwa pieszemu na drodze są też przyczynami wypadków drogowych.

Apelujemy także do pieszych. Przy niesprzyjającej pogodzie oraz w porze od zmierzchu do świtu obowiązkowo używajmy odzieży z elementami odblaskowymi. Kierujący będą w stanie zobaczyć nas w dalszej odległości, a to daje możliwość szybszej reakcji na wystąpienie ewentualnych zagrożeń na drodze. Pamiętajmy także, że przed wejściem na jezdnię należy się rozejrzeć. Wtargnięcie pod nadjeżdżający pojazd - także na przejściu dla pieszych - jest niedozwolone.

Przypominamy również, że korzystanie przez pieszego z drogi dla rowerów jest dozwolone tylko w razie braku chodnika lub pobocza albo niemożności korzystania z nich. Pieszy, z wyjątkiem osoby niepełnosprawnej, korzystając z tej drogi, jest obowiązany ustąpić miejsca rowerowi.

Należy także pamiętać, że kierujący pojazdem, zbliżając się do przejazdu dla rowerzystów, jest obowiązany zachować szczególną ostrożność i ustąpić pierwszeństwa rowerowi znajdującemu się na przejeździe.

Kierującemu rowerem zabrania się natomiast:

  • jazdy po jezdni obok innego uczestnika ruchu, chyba że nie utrudnia to poruszania się innym uczestnikom ruchu albo w inny sposób nie zagraża bezpieczeństwu ruchu drogowego,
  • jazdy bez trzymania co najmniej jednej ręki na kierownicy oraz nóg na pedałach lub podnóżkach,
  • czepiania się pojazdów.

Korzystanie z chodnika lub drogi dla pieszych przez kierującego rowerem jest dozwolone wyjątkowo, gdy kierujący rowerem:

  • opiekuje się on osobą w wieku do lat 10 kierującą rowerem,
  • szerokość chodnika wzdłuż drogi, po której ruch pojazdów jest dozwolony z prędkością większą niż 50 km/h, wynosi co najmniej 2 m i brakuje wydzielonej drogi dla rowerów oraz pasa ruchu dla rowerów,
  • warunki pogodowe zagrażają bezpieczeństwu rowerzysty na jezdni (śnieg, silny wiatr, ulewa, gołoledź, gęsta mgła).

Apelujemy także do motocyklistów, aby nie przekraczali dozwolonej prędkości oraz nie wyprzedzali w miejscach niedozwolonych. Są oni niechronionymi uczestnikami ruchu drogowego i każde zdarzenie z ich udziałem może zakończyć się tragicznie w skutkach. Użytkownicy samochodów natomiast przy włączaniu się do ruchu, zmianie pasa ruchu oraz kierunku jazdy, powinni zachować ostrożność i za każdym razem spoglądać w lusterka wsteczne. Motocykl może nadjechać w każdym momencie. Obie strony mają oczywiście obowiązek korzystać z zapisanej w Kodeksie Drogowym zasady ograniczonego zaufania.

asp. szt. Monika Kaleta
Źródło: KMP w Wałbrzychu
Powrót na górę strony