Bieżące informacje

Informacja

Strona znajduje się w archiwum.

Spotkania policjantów z seniorami są zawsze interesujące i ciekawe dla obu stron

Data publikacji 03.08.2021

Policjanci niemal codziennie realizują działania profilaktyczne, mające na celu zapobieżenie występowania przestępstw na podległym terenie. Tym razem policjantka z komisariatu na wrocławskim Ołbinie rozmawiała z seniorami na temat oszustów działających metodami „na wnuczka”, czy „na policjanta”. Oprócz rozmów o bezpieczeństwie była również chwila na dyskusje o swoich pasjach, których seniorzy mają mnóstwo!

Policyjne spotkania profilaktyczne to nie tylko czas na rozmowy o bezpieczeństwie. To również świetna okazja, aby po prostu wysłuchać innych i lepiej się poznać. Funkcjonariusze wykorzystują takie wydarzenia także w celu przybliżenia swojej pracy, opowiedzenia o jej specyfice w luźnej, przyjaznej atmosferze. Można wówczas poznać mieszkańców podległego rejonu służbowego, porozmawiać o ich bolączkach, problemach, a nawet… pasjach.

Tak też było kilka dni temu na terenie osiedla Ołbin. Jednak z policjantek przeprowadziła prelekcję a temat oszustów, którzy podając się za członków rodziny, rzekomych policjantów czy prokuratorów, wyciągają od seniorów ich oszczędności. Niestety, ale to głównie osoby starsze są narażone na zostanie ofiarą przestępców, którzy doprowadzają do niekorzystnego rozporządzania mieniem. Dlatego to właśnie do nich starają się dotrzeć wrocławscy policjanci, wykorzystując każdą okazję na przekazanie ważnych dla nich informacji.

Funkcjonariuszka przestrzegała przypominając zasadę ograniczonego zaufania do nieznajomych, którzy podają się za policjantów czy prokuratorów i namawiają przez telefon do wypłaty pieniędzy i przekazania ich na rzekomą tajną akcję zatrzymania przestępców. Policjantka przypomniała także o innych rodzajach oszustw, podczas których złodzieje podszywając się pod pracowników wodociągów lub administracji wchodzą do mieszkania swojej ofiary i wykorzystując jej nawet chwilową nieuwagę, okradają z wartościowych przedmiotów lub pieniędzy.

Policjantka poinformowała seniorów, że każda sytuacja, która wzbudzi ich podejrzenia, powinna skutkować wykonaniem natychmiastowego połączenia z numerem 112. Dzięki temu możliwe będzie zatrzymanie przestępców i zapobieżenie kolejnym oszustwom na szkodę mieszkańców Wrocławia i powiatu wrocławskiego.

Podczas spotkania rozmawiano również o tematach nieco lżejszych. Seniorzy opowiadali o swoich pasjach, takich jak decoupage, haft, a nawet tworzenie chałupniczej biżuterii! Policjantka dała się poznać również z innej strony, opowiadając o swojej pasji, nie związanych z mundurem, jaką jest siatkówka.

Takie spotkania pokazują, że profilaktyka jest niezwykle ważna w policyjnej pracy, ale niemniej ważna jest po prostu… rozmowa z drugim człowiekiem, a także poznanie go i okazanie wzajemnej pomocy, co może przynieść w przyszłości wymierne korzyści.

mł.asp Aleksandra Pieprzycka
Źródło: KMP we Wrocławiu

Powrót na górę strony