Bieżące informacje

Informacja

Strona znajduje się w archiwum.

Dzierżoniowscy policjanci zabezpieczali miejsce znalezienia niewybuchu do czasu przyjazdu saperów

Data publikacji 05.08.2021

W trakcie prowadzonych prac ziemnych w Dzierżoniowie został znaleziony pocisk artyleryjski z II Wojny Światowej. Policjanci zabezpieczyli znalezisko oraz teren pobliski do czasu pojawienia się saperów. Kilka godzin później niebezpieczny niewybuch był już transportowany przez specjalistów na poligon, aby tam go zneutralizować. Pamiętajmy, aby pod żadnym pozorem nie dotykać, nie przenosić czy też nie rozbrajać znalezisk przypominających niewybuchy. O tego typu przedmiotach należy jak najszybciej zawiadomić najbliższą jednostkę Policji.

We wtorek 3 sierpnia br. około godziny 20.00 oficer dyżurny z Komendy Powiatowej Policji w Dzierżoniowie otrzymał informację, że w miejscowości Sienice podczas prac rolnych wykonywanych na polu, został znaleziony niewypał.

Na miejsce zdarzenia niezwłocznie została skierowana grupa minersko-pirotechniczna. Wstępna ocena specjalistów potwierdziła, że jest to pocisk artyleryjski kalibru 120 mm. O znalezisku została powiadomiona również jednostka wojskowa. Do czasu zabrania niebezpiecznego pocisku przez specjalną jednostkę saperów policjanci zabezpieczyli teren.

Kiedy następnego dnia na miejsce przybili saperzy, przejęli znalezisko, a następnie udali się na poligon, aby tam w bezpieczny dla otoczenia sposób go zneutralizować.

Podczas prac polowych, robót drogowych, albo w czasie spacerów po lesie, wycieczek i wędrówek, nadal można natknąć się na niewybuch lub niewypał z czasów II Wojny Światowej. Dlatego pamiętajmy, aby nie dotykać takich znalezisk, nie przenosić ich w inne miejsca. Jeśli to możliwe, należy miejsce, w którym został znaleziony niewypał lub niewybuch, oznaczyć i jak najszybciej powiadomić najbliższą jednostkę Policję.

mł. asp. Aleksandra Pieprzycka
Źródło: KPP w Dzierżoniowie

Powrót na górę strony