Strona używa plików cookies, aby ułatwić użytkownikom korzystanie z serwisu oraz do celów statystycznych. Jeśli nie blokujesz tych plików, to zgadzasz się na ich użycie oraz zapisanie w pamięci urządzenia. Pamiętaj, że możesz samodzielnie zarządzać cookies, zmieniając ustawienia przeglądarki. Brak zmiany ustawienia przeglądarki oznacza wyrażenie zgody.

Bieżące informacje

Informacja

Strona znajduje się w archiwum.

Dzięki czujności mieszkańców Oławy, policjanci uratowali psa zamkniętego w samochodzie

Data publikacji 10.08.2021

Policjanci z ogniwa ruchu drogowego podczas sobotniej służby zostali skierowani przez dyżurnego na parking jednego z marketów spożywczych w Oławie, gdzie w jednym z aut ktoś pozostawił na kilka godzin psa. Czujność ludzi idących na zakupy i zdecydowane działania policjantów przerwały mękę zwierzęcia.

W minioną sobotę tuż po godz. 12.00 dyżurny oławskiej policji otrzymał zgłoszenie od zatroskanej kobiety, przejętej sytuacją psa zamkniętego w samochodzie na parkingu przed jednym z marketów spożywczych na terenie miasta. Temperatura na zewnątrz przekraczała wówczas wskaźnik 25°C. Skierowany na miejsce patrol policjantów z ogniwa ruchu drogowego w rozmowie ze zgłaszającą i innymi osobami ustalił, że od ponad 2 godzin zwierzę jest zamknięte w pojeździe, bez dopływu powietrza i dostępu do wody. Funkcjonariusze szybko ustalili dane właścicielki auta, 53-letniej mieszkanko gminy Oława. Jednak wszelkie próby kontaktu z kobietą spełzły na niczym. Policjanci, przed wybiciem szyby w drzwiach samochodu, podjęli próbę sprawdzenia odruchów zwierzęcia. Stukali w boczną szybę samochodu, ale niestety pies nie reagował. Leżąc na podłodze za fotelem pasażera, ciężko dyszał z wycieńczenia. Mundurowi zadziałali stanowczo, stłukli szybę w drzwiach pojazdu, przewietrzyli samochód i podali psu wodę. Właścicielka przybyła na miejsce około pół godziny po udzieleniu pomocy jej zwierzęciu. Tłumaczyła, że poszła do sklepu "na chwilkę". O tym czy była to "chwilka", rozstrzygną organy ścigania.

Pamiętajmy!

Pozostawienie pupila w szczelnie zamkniętym samochodzie stanowi dla niego poważne niebezpieczeństwo. Podobnie, jak w przypadku człowieka, może dojść do przegrzania organizmu, co prowadzi do zagrożenia życia lub zdrowia zwierzęcia. Ustawa o ochronie zwierząt w art. 35 ust.1a określa kary grożące za znęcanie się nad zwierzętami, tj. kara grzywny, kara ograniczenia lub pozbawienia wolności do lat 2. W rozumieniu tych przepisów wspomniane znęcanie się nad zwierzętami rozumiane jest również jako "wystawianie zwierzęcia domowego lub gospodarskiego na działanie warunków atmosferycznych zagrażających jego zdrowiu lub życiu", w co wpisuje się opisany problem.

asp. szt. Monika Kaleta
Źródło: KPP w Oławie

Powrót na górę strony