Bieżące informacje

Informacja

Strona znajduje się w archiwum.

Rodzice, pokażcie swoim pociechom, jak wygląda BEZPIECZNA DROGA DO SZKOŁY

Data publikacji 27.08.2021

Wielkimi krokami zbliża się nowy rok szkolny. Dolnośląscy policjanci podjęli działania, aby najmłodsi czuli się bezpiecznie idąc na zajęcia szkolne. Funkcjonariusze już wcześniej przeprowadzili lustrację dróg w rejonach placówek oświatowych, zwracając uwagę na stan oznakowania w tych miejscach. Szczególną uwagę będą przykładać na zachowanie się kierowców w rejonie szkół. Jednocześnie przypominamy, że każdy rodzic czy opiekun może wskazać swojemu dziecku bezpieczną drogę do szkoły. Zapraszamy do obejrzenia naszego krótkiego filmu.

Ogólnopolskie działania pn. „BEZPIECZNA DROGA DO SZKOŁY" rozpoczynają się na początku każdego roku szkolnego. Dolnośląscy policjanci, w ramach działań wyprzedzających, już od kilku dni sprawdzają tereny przy placówkach oświatowych. Funkcjonariusze kontrolują przede wszystkim stan oznakowania przejść dla pieszych.

W trakcie działań policjanci ruchu drogowego oraz prewencji będą pilnować bezpieczeństwa pieszych, a także swoją obecnością przypominać kierującym, że dzieci rozpoczęły kolejny rok szkolny. Funkcjonariusze obejmą nadzorem drogi w rejonach zwłaszcza szkół podstawowych i zwrócą również uwagę na transport przewożący dzieci i młodzież do placówek.

Pamiętajmy, że w przygotowaniu dziecka do szkoły ogromną rolę odgrywają rodzice. Powinniśmy dawać naszym pociechom dobre wzorce. Upewnijmy się, że nasi juniorzy wiedzą, że przechodzą przez jezdnię tylko w miejscach dozwolonych w sposób rozsądny i odpowiedzialny. By zwiększyć bezpieczeństwo dzieci, ich ubrania oraz plecaki wyposażmy w widoczne po zmroku odblaskowe elementy. Zwłaszcza, że przed nami jesień, a co za tym idzie pogoda utrudniająca bardzo często przemieszczanie się. Czekają nas zachmurzenia, opady deszczu, wiatr oraz szybsze zapadanie zmroku. To wszystko ma wpływa na ograniczenie widoczności na drodze.

Jeszcze przed rozpoczęciem nauki, każdy z opiekunów może dzieciom pokazać bezpieczną drogę do szkoły:

  • przejdźmy z naszymi juniorami i pokażmy, gdzie są przejścia dla pieszych i jak należy zachować się na tych z sygnalizacją świetlną i bez niej,
  • porozmawiajmy na co podczas drogi do szkoły dziecko powinno zwrócić uwagę,
  • przeanalizujmy z nimi, w którą stronę należy spojrzeć zanim wejdziemy na „pasy”,
  • ustalmy zasadny, kiedy można wejść na przejście dla pieszych,
  • wytłumaczmy, że najbezpieczniejsza droga do szkoły nie oznacza wcale tej najkrótszej,
  • przypomnijmy o tym, by nie używać podczas przechodzenia przez „zebrę” telefonów komórkowych, które tylko odwracają naszą uwagę.

Wykorzystajmy nadchodzący weekend do nauki w formie zabawy. Jeśli aura pogodowa nam nie pozwoli, to nie musimy wychodzić nawet z domu. Zorganizujmy dzieciom scenki z jezdni w ich pokoju i poćwiczmy zasadny przechodzenia przez przejście dla pieszych.

Zapraszamy do obejrzenia krótkiego filmu. Pokażmy go naszym pociechom. Oglądanie może być wspólną frajdą i nauką jednocześnie. Naszym małym aktorom dziękujemy za udział w projekcie. Mamy nadzieję, że drobne upominki, w postaci chociażby odblasków, przekazane dla nich przez Wydział Prewencji KWP we Wrocławiu, będą wykorzystywać na co dzień.

asp. szt. Monika Kaleta
Zespół Prasowy KWP we Wrocławiu

Pobierz plik (format mp4 - rozmiar 45.34 MB)

Pliki do pobrania

  • 16.21 KB
    Transkrypcja do filmu
Powrót na górę strony