Bieżące informacje

Informacja

Strona znajduje się w archiwum.

Jaworscy policjanci zabezpieczali miejsce znalezienia niewybuchów

Data publikacji 02.09.2021

Wczoraj policjanci z Jawora otrzymali zgłoszenie o bardzo niebezpiecznym znalezisku. W trakcie prac ziemnych na terenie jednego z zakładów kamieniarskich w powiecie jaworskim znaleziono siedem pocisków artyleryjskich z okresu II Wojny Światowej. Miejsce zostało natychmiast zabezpieczone przez policyjny patrol do czasu przybycia saperów. Zabezpieczone niewybuchy zostaną zneutralizowane na poligonie. Funkcjonariusze apelują o ostrożność i przypominają, że odnalezionych materiałów wybuchowych nie należy dotykać ani próbować przenosić.

To kolejny przypadek, gdy na terenie powiatu jaworskiego odnalezione zostały niewybuchy. Mieszkańcy wielokrotnie odnajdują tego typu niebezpieczne przedmioty podczas zwykłych prac ziemnych czy też podczas pobytu w lesie. Najczęściej pochodzą one z czasów II Wojny Światowej.

Tym razem na niebezpieczne znalezisko przypadkowo natrafili pracownicy jednego z zakładów kamieniarskich działających na terenie powiatu jaworskiego. Wczoraj operator koparki wraz z innymi pracownikami wykonującymi prace ziemne zauważyli przedmioty przypominające pociski artyleryjskie. Sześć z nich ujawniono podczas wydobycia urobku, a jeden był przytwierdzony do skalnej półki. Mężczyźni natychmiast powiadomili Policję. Funkcjonariusze potwierdzili, że faktycznie są to pociski artyleryjskie wciąż wypełnione materiałem wybuchowym i uzbrojone w zapalniki. Mundurowi do czasu przybycia patrolu saperskiego zabezpieczają znalezisko. Dziś na miejsce przybędą saperzy, którzy przewiozą pociski na poligon celem neutralizacji.

Pamiętajmy, że znalezisk przypominających niewybuchy nie wolno pod żadnym pozorem dotykać ani tym bardziej przenosić czy rozbrajać. Miejsce, w którym znaleziono niebezpieczny przedmiot, dobrze jest zabezpieczyć przed dostępem osób postronnych, a w szczególności dzieci. Jeśli znajdujemy się na otwartej przestrzeni lub w lesie, należy to miejsce tak oznaczyć, by nikt tam nie wszedł i można je było bez trudu odnaleźć. O znalezisku należy jak najszybciej zawiadomić najbliższą jednostkę Policji. Mundurowi zabezpieczą teren i powiadomią saperów. Pamiętajmy, że bardzo duże pociski mogą mieć pole rażenia nawet kilkuset metrów.

mł. asp. Przemysław Ratajczyk
Źródło: KPP w Jaworze

Powrót na górę strony