Bieżące informacje

Informacja

Strona znajduje się w archiwum.

„Bezpieczna droga do szkoły” - dolnośląscy policjanci odwiedzają uczniów, aby porozmawiać z nimi o ich bezpieczeństwie

Data publikacji 07.09.2021

Dolnośląscy policjanci od początku roku szkolnego prowadzą wzmożone działania profilaktyczno-edukacyjne pn. „Bezpieczna droga do szkoły”. W ramach tej akcji wokół placówek oświatowych pojawiła się większa ilość funkcjonariuszy kontrolujących zachowania kierujących oraz pieszych, zwłaszcza w okolicach przejść dla pieszych. Równolegle rozpoczęły się także pogadanki z najmłodszymi uczestnikami ruchu drogowego na temat bezpieczeństwa podczas drogi do i ze szkoły oraz spotkania z dziećmi i młodzieżą szkolną ukierunkowane głównie na profilaktykę, podczas których policjanci poruszają wiele różnych tematów dotyczących szeroko rozumianego bezpieczeństwa.

Od początku roku szkolnego dolnośląscy policjanci intensywnie pracują, aby zapewnić uczniom bezpieczeństwo i uświadamiać ich, jak unikać wielu różnych zagrożeń, które czyhają na najmłodszych. Funkcjonariusze dokonują wzmożonych kontroli środków transportu, którymi dzieci i młodzież dojeżdżają do szkół oraz sprawdzają, czy osoby nadzorujące przejścia dla pieszych posiadają do tego wymagane uprawnienia. Przeprowadzane są także spotkania szkoleniowe z kierującymi autobusami szkolnymi. Funkcjonariusze kontrolują stan trzeźwości uczestników ruchu drogowego oraz prędkość pojazdów w rejonach placówek oświatowych.

Przypomnijmy, że pod koniec wakacji mundurowi dokonali także lustracji dróg pod względem prawidłowości ustawienia i stanu technicznego znaków drogowych oraz urządzeń ostrzegawczo-zabezpieczających w rejonach szkół i przedszkoli. Swoje uwagi funkcjonariusze przekazali zarządcom dróg. Równolegle funkcjonariusze prowadzą również pogadanki z najmłodszymi.

Wałbrzyscy policjanci ruchu drogowego odwiedzili ostatnio Zespół Szkolno-Przedszkolny nr 5 w Wałbrzychu mający swoją siedzibę przy ul. Limanowskiego, a dzielnicowi z Boguszowa-Gorców Publiczną Szkołę Podstawową nr 5 w tej miejscowości oraz Zespół Szkolno-Przedszkolny w Sokołowsku. W trakcie rozmów z dziećmi mundurowi przedstawili im zagadnienia związane z używaniem elementów odblaskowych. Funkcjonariusze przeprowadzili również ćwiczenia praktyczne z zakresu przechodzenia uczniów w sposób właściwy przez przejścia dla pieszych z sygnalizacją świetlną oraz bez niej, a także poruszania się po właściwej stronie drogi.

W Lubinie od pierwszych dni września policjanci monitorują tereny przy szkołach, w tym przejścia dla pieszych, rozpoczęli również wzmożone kontrole prędkości. Funkcjonariusze sprawdzają ponadto stan techniczny, oznakowanie i wyposażenie autobusów szkolnych i innych pojazdów, a także spotykają się z dziećmi, pomagając przygotować najmłodszych uczniów do świadomego i bezpiecznego korzystania z dróg. Pamiętajmy, że w przygotowaniu dziecka do szkoły ogromną rolę odgrywają rodzice. Powinniśmy dawać naszym pociechom prawidłowe wzorce, godne naśladowania. Upewnijmy się, że nasze maluchy wiedzą o tym, że należy przechodzić przez jezdnię tylko w miejscach dozwolonych, robiąc to w sposób rozsądny i odpowiedzialny. By zwiększyć ich bezpieczeństwo, wyposażmy je w elementy odblaskowe, dzięki którym będą bardziej widoczne po zmroku.

W powiecie wołowskim tamtejsi policjanci zajmujący się na co dzień profilaktyką odwiedzili dzieci z pierwszych klas ze Szkoły Podstawowej nr 1 w Wołowie. Funkcjonariusze przypomnieli najmłodszym podstawowe zasady zachowania się na drodze, a w szczególności w okolicy przejść dla pieszych. Mundurowi przekazali uczniom informacje, które pozwolą na ukształtowanie wśród nich prawidłowych nawyków komunikacyjnych oraz uświadomią im, z jakimi zagrożeniami mogą się spotkać podczas drogi do i ze szkoły. W celu zwiększenia bezpieczeństwa dzieci, policjanci wyposażyli je w widoczne po zmroku odblaskowe elementy.

W Miliczu ponad 270 uczniów z klas pierwszych i drugich Szkoły Podstawowej nr 1 i nr 2 uczestniczyło w spotkaniach z milicką policjantką. Dzieci wraz z początkiem roku szkolnego otrzymały dużą „porcję” informacji o wielu bardzo ważnych dla nich zagadnieniach dotyczących bezpieczeństwa. Do wspomnianych dwóch szkół podstawowych przybyła funkcjonariuszka zajmująca się profilaktyką wśród dzieci i młodzieży. W trakcie kilku spotkań z najmłodszymi uczniami zorganizowanych w ramach policyjnej akcji „Bezpieczna droga do szkoły”, policjantka poruszyła wiele tematów dotyczących bezpieczeństwa dzieci. Młodzi uczniowie dowiedzieli się, jak prawidłowo i bezpiecznie poruszać się po drogach, jak bezpiecznie przejść przez ulicę oraz jak ważne jest używanie elementów odblaskowych, które są widoczne z daleka dla kierowców i znacznie zwiększają bezpieczeństwo pieszych poruszających się po zmroku. Dzieci dowiedziały się także, jak zachowywać się w kontaktach z obcymi, nieznanymi osobami, a także co zrobić w przypadku niespodziewanego ataku psa. Podczas spotkań uczniowie zadawali funkcjonariuszce wiele ważnych pytań, także tych dotyczących codziennej pracy stróżów prawa. Żadne z pytań nie pozostało bez odpowiedzi. Uczniowie, którzy podczas pogadanek wykazali się aktywnością dostali w nagrodę kamizelki odblaskowe. Funkcjonariuszka przekazała także uczniom kilka porad, co trzeba zrobić, aby w przyszłości zostać policjantem. Spotkania zakończyły się deklaracją złożoną przez uczniów, że będą przestrzegać wszystkich porad, o których mówiła policjantka.

mł.. asp. Przemysław Ratajczyk

Źródło: KMP w Wałbrzychu, KPP w Lubinie, KPP  w Wołowie, KPP w Miliczu

  • Policjanci rozdają dzieciom kamizelki odblaskowe
  • wspólne zdjecie policjanta na motorze z dziećmi
  • policjantka zakłada dziecku kamizelkę odblaskowa
  • policjant podczas lekcji z młodzieża
  • dzieci w klasie podczas lekcji z policjantem
  • komisarz lew z policjantem rozdają kamizelki
Powrót na górę strony