Bieżące informacje

Informacja

Strona znajduje się w archiwum.

„Mistrzowie na drodze” - akcja promująca bezpieczną jazdę młodych kierowców

Data publikacji 08.09.2021

Program „Mistrzowie na drodze”, objęty patronatem m.in. Komendanta Głównego Policji, zaprasza do wzięcia udziału w konkursie, który trwa do 20.09.2021r. Akcja ta ma promować przede wszystkim bezpieczną jazdę młodych kierowców. Dlatego też Krajowe Centrum Bezpieczeństwa Ruchu Drogowego przygotowało szereg szkoleń dla niedoświadczonych na drodze, by utrwalić u nich pożądane dla bezpieczeństwa nawyki.

Bezpieczeństwo w ruchu drogowym nadal stanowi istotny problem społeczny w naszym kraju. Mimo zauważanej poprawy infrastruktury drogowej i ograniczenia liczny wypadków drogowych i ich ofiar, Polska w dalszym ciągu należy do krajów o jednym z najwyższych wskaźników ofiar śmiertelnych. Bardzo ważna zatem jest edukacja i profilaktyka prowadzona względem zwłaszcza najmłodszych kierowców.

Krajowe Centrum Bezpieczeństwa Ruchu Drogowego i Grupa LOTOS przygotowali program społeczno-edukacyjny „Mistrzowie na drodze” promujący mistrzowską jazdę w wykonaniu młodych kierowców. Założeniem akcji jest to, by młody kierowca,, tuż po uzyskaniu uprawnień do kierowania pojazdami, wziął udział w bezpłatnym szkoleniu z doskonalenia techniki jazdy na torze, płycie poślizgowej oraz placu manewrowym w celu utrwalenia pożądanych dla bezpieczeństwa nawyków. Dla młodego kierowcy to szansa poznania w kontrolowanych warunkach krytycznych sytuacji, jakie zdarzają się na drodze i zdobycie umiejętności, jak w przyszłości ich unikać. Kierowca uczy się hamowania na śliskiej nawierzchni, zmiany pasa ruchu w niebezpiecznych okolicznościach czy poznaje zjawisko nadsterowności i podsterowności.

Mistrzowska jazda to przede wszystkim bezpieczna, zgodna z przepisami, kulturalna, pokazująca szacunek dla innych uczestników ruchu drogowego. Program „Mistrzowie na drodze” skierowany jest do osób w wieku 18-24 lat oraz osób, które posiadają prawo jazdy nie dłużej niż dwa lata i nie skończyli 30 roku życia.

Ambasadorem programu jest Kajetan Kajetanowicz, trzykrotny rajdowy mistrz Europy i czterokrotny mistrz Polski. Patronat nad programem objęli Komendant Główny Policji, Krajowa Rada Bezpieczeństwa Ruchu Drogowego, Główny Inspektor Transportu Drogowego oraz Przemysłowy Instytut Motoryzacji.

Zainteresowani podnoszeniem swoich umiejętności, a tym samym bezpieczeństwa swojego i innych uczestników ruchu drogowego, mają szansę na udział w kolejnych szkoleniach. Wystarczy uczestniczyć w konkursie „Ruszaj po nagrody”, który trwa do 20 września 2021r., a jego szczegóły można znaleźć na stronie Bezpieczeństwa Ruchu Drogowego. Zadaniem uczestników jest przygotowanie materiału promującego bezpieczną jazdę w postaci memu, plakatu, filmu, zdjęcia czy scenariusza reklamy społecznej. Na zwycięzców konkursu, poza udziałem w szkoleniu z doskonalenia techniki jazdy, czeka atrakcyjny zestaw akcesoriów samochodowych i bon paliwowy. Jedno ze szkoleń planowane jest m.in. w Ośrodku Doskonalenia Techniki Jazdy w Legnicy.

Zachęcamy do wzięcia udziału w tej akcji, ponieważ to są działania mające na celu poprawę bezpieczeństwa nas wszystkich. Pamiętajmy, że najczęstszą przyczyną wypadków jest niedostosowanie prędkości do warunków jazdy i nieustąpienie pierwszeństwa. Wbrew temu, co większość z nas zakłada, najwięcej wypadków drogowych ma miejsce w miesiącach letnich, na prostych odcinkach drogi, przy dobrych warunkach atmosferycznych. Niestety najwyższym wskaźnikiem liczby wypadków charakteryzują się młodzi kierowcy do 24 roku życia. Wiedząc jak ważna jest profilaktyka i ciągła edukacja kierowców, zapraszamy do wzięcia udziału w programie „Mistrzowie na drodze”.

asp. szt. Monika Kaleta

Źródło: Wydział Ruchu Drogowego KWP we Wrocławiu
Krajowe Centrum Bezpieczeństwa Ruchu Drogowego

Powrót na górę strony