Bieżące informacje

Informacja

Strona znajduje się w archiwum.

Wrocławscy policjanci rozmawiali z seniorami o ich bezpieczeństwie

Data publikacji 09.09.2021

Policjanci z wrocławskich Krzyków kolejny raz odwiedzili seniorów, aby przypomnieć im, jak bezpiecznie spędzić jesień życia. Podczas spotkania w domu opieki przy ul. Dyrekcyjnej rozmawiali o sposobach, jakie wykorzystują oszuści działający metodą „na wnuczka” lub „na policjanta” i co zrobić, aby się przed nimi uchronić.

Dużą frekwencją cieszyła się prelekcja mundurowych z komisariatu przy ulicy Ślężnej, którzy przeprowadzili ją w domu opieki przy ul. Dyrekcyjnej we Wrocławiu. To kolejne tego typu działanie funkcjonariuszy, którzy w ramach programu profilaktycznego „Wzorowy senior” odwiedzają miejsca, gdzie spotykają się osoby w wieku senioralnym, aby opowiedzieć im, jakich zasad bezpieczeństwa powinni przestrzegać, aby nie narazić się na bycie ofiarą przestępstwa.

Policjanci skupili się na przypomnieniu o oszustwie metodą „na wnuczka” i „na funkcjonariusza”. Przestępcy bowiem nie ustają w wysiłkach, aby okradać osoby chcące pomagać np. swoim najbliższym. Dlatego też telefonują do niczego nieświadomych starszych osób, a następnie podając się właśnie za członków rodziny, opowiadają zmyśloną historię o wypadku, pilnym zabiegu medycznym lub świetnej inwestycji. Wszystko po to, aby namówić seniora na wypłacenie przez niego zaoszczędzonych pieniędzy, a następnie przekazanie im „kurierowi”, który je odbierze. Niestety, część z osób nabiera się na historię oszustów, a wówczas tracą często oszczędności całego życia.

Najlepszą metodą, aby nie dać się okraść, jest przerwanie połączenia, jeśli tylko nieznajomy głos po drugiej stronie słuchawki zaczyna wypytywać o pieniądze, podając się za funkcjonariusza służb lub członka rodziny. O tym właśnie przypominali policjanci z Krzyków, którzy dodatkowo opowiadali o swojej pracy i odpowiadali na wiele pytań skierowanych przez licznych uczestników spotkania.

Tak jak zawsze na koniec tego typu wydarzeń, przekazali seniorom ulotki i materiały profilaktyczne, które warto zostawić w widocznym miejscu w domu np. przy drzwiach lub na lodówce. Wszystko po to, aby co jakiś czas przypomnieć sobie, że niestety są osoby, które mogą nas oszukać i okraść i musimy stale się przed nimi chronić. Policjanci przekazali, że jeśli jest się w sytuacji niebezpiecznej, lub ma się podejrzenie, że ktoś chce nas oszukać, wówczas należy natychmiast wybrać numer alarmowy 112 i poinformować o tym odpowiednie służby.

Policjanci podczas odwiedzin domu opieki uzgodnili długofalową współpracę pomiędzy komisariatem na Krzykach oraz seniorami z tej placówki, aby stale działać w celu polepszenia bezpieczeństwa osób w wieku senioralnym, choć podkreślają, że świadomość społeczna jest coraz wyższa.

mł. asp. Aleksandra Pieprzycka
Źródło: KMP we Wrocławiu

Powrót na górę strony