Tragiczne wypadki na dolnośląskich drogach. Policjanci niezmiennie apelują o rozwagę i przypominają uczestnikom ruchu drogowego o zasadach bezpieczeństwa
Dolnośląscy policjanci po raz kolejny przypominają wszystkim uczestnikom ruchu drogowego o zasadach bezpieczeństwa. Wczoraj i dziś na terenie powiatu wałbrzyskiego oraz oławskiego doszło łącznie do trzech wypadków ze skutkiem śmiertelnym. Wstępne ustalenia funkcjonariuszy pracujących na miejscach tych zdarzeń wskazują, że do ich zaistnienia mogła przyczynić się nadmierna prędkość i zmęczenie kierowcy. W tej sytuacji mundurowi ponawiają swój apel o rozwagę i bezwzględne stosowanie się do obowiązujących przepisów, wówczas wielu z takich tragedii na drodze będzie można uniknąć.
Do wypadku w powiecie wałbrzyskim doszło dzisiaj na drodze powiatowej 3464D pomiędzy Nowymi Bogaczowicami, a Starymi Bogaczowicami. Około godziny 7:20 22-letni kierujący samochodem osobowym na łuku drogi stracił panowanie nad pojazdem i uderzył w przydrożne drzewo. Niestety mieszkaniec Strzegomia poniósł śmierć na miejscu. Uszkodzenia samochodu wskazują, że do wypadku doszło przy znacznej prędkości. Śmiertelne w skutkach zdarzenia drogowe, do których doszło w powiecie oławskim, miały natomiast miejsce wczoraj. Tuż przed godziną 06:00 tamtejszy oficer dyżurny otrzymał zgłoszenie o wypadku na autostradzie A-4 . Z wstępnych ustaleń policji wynika, że kierujący samochodem osobowym marki Skoda, jadąc w kierunku Wrocławia, najprawdopodobniej zasnął za kierownicą, w wyniku czego stracił panowanie nad samochodem i uderzył w naczepę poprzedzającego go pojazdu ciężarowego. Mężczyzna poniósł śmierć na miejscu. Kolejny wypadek miał miejsce na drodze K-94 w Oławie, gdzie kierujący samochodem osobowym marki Volkswagen, jadąc ul. Opolską w kierunku Godzikowic, prawdopodobnie nie dostosował prędkości do warunków ruchu, w wyniku czego na łuku drogi stracił panowanie nad pojazdem i w konsekwencji dachował.
Policjanci, mając na uwadze te tragiczne zdarzenia, po raz kolejny zwracają się do wszystkich uczestników ruchu drogowego o zachowanie zasad bezpieczeństwa i bezwzględne stosowanie się do przepisów Ustawy prawo o ruchu drogowym.
Musimy mieć świadomość, że nawet największa ilość funkcjonariuszy na drodze nie zapewni nam bezpieczeństwa, jeśli sami nie zadbamy o to, aby odpowiednio przygotować się do jazdy i w sposób właściwy zachowywać się za kierownicą naszego auta. Pamiętajmy, że to na kierowcy ciąży odpowiedzialność za bezpieczeństwo wszystkich osób, które znajdują się w pojeździe. Wystarczy kilka prostych czynności, aby uniknąć wielu niebezpiecznych sytuacji na drodze.
Niezwykle ważną kwestią jest uświadomienie sobie konieczności dostosowania naszych zachowań za kierownicą i techniki jazdy do panujących warunków. Wszakże to nie pojazd wpada w poślizg i traci panowanie, a jedynie kierująca nim osoba. Natomiast wrześniowa aura, która jest zmienna i nieprzewidywalna, nie wybacza błędów i braku zdrowego rozsądku na drodze. Nadmierna prędkość połączona z brawurą, które są najczęstszą przyczyną wypadków, w sytuacji gdy jezdnia jest mokra i często zabrudzona od błota bądź liści, to prosta droga do tragicznych w skutkach zdarzeń drogowych. Dlatego tak ważne jest dostosowanie prędkość jazdy nie tylko do obowiązujących limitów, ale głównie do warunków panujących na trasie. Poza tym należy zachować odpowiedni odstęp od pojazdu poprzedzającego, aby mieć czas i miejsce na reakcję w sytuacji zagrożenia. Odpowiednio wcześniej musimy również sygnalizować wykonywanie manewrów, co pozwoli innym użytkownikom dróg właściwie zareagować.
W sytuacji gdy poruszamy się pieszo, niezależnie czy ma to miejsce w obszarze zabudowanym, czy poza nim, pamiętajmy o stosowaniu się do obowiązujących przepisów, zakładaniu elementów odblaskowych i zachowaniu rozwagi na drodze. Bycie widocznym równa się z temu, że jesteśmy bardziej bezpieczni. Osoba ubrana w odzież o stonowanych ciemnych kolorach bez elementów odblaskowych jest widoczna z odległości zaledwie około 40 metrów. Natomiast pieszego mającego „odblaski” można dostrzec nawet z odległości ponad 150 metrów. Gdy pędzący kierowca ma sekundy na reakcję, w przypadku pojawienia się na jego drodze przeszkody, te metry mają kolosalne znaczenie. Pamiętać należy, że pieszy w konfrontacji z pojazdem nie ma praktycznie żadnych szans.
Jeśli wybieramy się w dłuższą podróż własnym autem, to przed wyjazdem pamiętajmy o kilku zasadach, które pomogą nam cało przetrwać trudy podróży i bezpiecznie dowieźć naszych najbliższych na miejsce:
- sprawdźmy stan techniczny swojego samochodu, jego niezbędne wyposażenie (m.in. gaśnica, trójkąt ostrzegawczy), ciśnienie w oponach oraz poziom płynów eksploatacyjnych – w razie jakichkolwiek wątpliwości zawsze możemy udać się na stację diagnostyczną,
- sprawdźmy niezbędne dokumenty (prawo jazdy, ubezpieczenie OC oraz aktualne badania techniczne),
- przed wyjazdem zaplanujmy trasę i czas przejazdu – pamiętajmy o częstych przerwach, które pozwolą zachować koncentrację nawet podczas długiej podróży,
- podczas jazdy zawsze korzystajmy z pasów bezpieczeństwa i urządzeń do bezpiecznego przewożenia dzieci,
- sprawdźmy prognozę pogody – warunki atmosferyczne mają duży wpływ na zachowanie nasze oraz naszego pojazdu na drodze,
- przestrzegajmy ograniczeń prędkości, dostosujmy ją do panujących warunków atmosferycznych i drogowych,
- wyruszając w trasę bądźmy wypoczęci, a przede wszystkim trzeźwi.
Podsumowując, musimy pamiętać o tym, że bezpieczeństwo nasze oraz innych uczestników ruchu drogowego zależy głównie od nas samych i od tego, jak zachowujemy się na drodze. Pamiętajmy, aby z ostatnich tygodni lata korzystać w sposób niezagrażający innym uczestnikom ruchu. Poza przepisami niezwykle ważny jest także zdrowy rozsądek. Zawsze miejmy na uwadze bezpieczeństwo własne, swoich bliskich oraz innych użytkowników dróg.
mł. asp. Przemysław Ratajczyk
Źródło: KMP w Wałbrzychu i KPP w Oławie