Bieżące informacje

Informacja

Strona znajduje się w archiwum.

Roadpol Safety Days – Europejski Tydzień Mobilności na Dolnym Śląsku

Data publikacji 22.09.2021

„ŻYJ I POZWÓL ŻYĆ INNYM” to hasło akcji w ramach trwającego Europejskiego Tygodnia Mobilności mającej na celu podnoszenie świadomości zagrożeń, jakie mogą dotknąć wszystkich uczestników ruchu drogowego. Promowanie bezpiecznych zachowań oraz potrzebę przestrzegania przepisów ruchu drogowego to zadania jakich podjęli się dolnośląscy policjanci na terenie naszych powiatów podczas tegorocznych działań ROADPOL SAFETY DAYS. Do funkcjonariuszy dołączyły dzieci z różnych szkół, które podczas kontroli drogowej promowały wspólnie z policjantami wizję „0” czyli zero wypadków drogowych.

Dolnośląscy policjanci kolejny raz włączyli się w ogólnopolską akcję, której ideą jest „WIZJA ZERO”, czyli ograniczenie do zera liczby śmiertelnych ofiar wypadków drogowych. Największy wpływ na bezpieczeństwo mają kierowcy, którzy w mniej lub bardziej świadomy sposób dopuszczają się zachowań zagrażających życiu innych użytkowników dróg.

Na terenie naszych powiatów trwa Europejski Tydzień Mobilności. Policjanci lubińskiej „drogówki” oprócz wzmożonego patrolowania ulic miasta, sprawdzają też m.in. prędkość z jaką poruszają się pojazdy. Nadzorują ruch i reagują na popełniane wykroczenia i przestępstwa drogowe, sprawdzają trzeźwość kierujących oraz stan techniczny pojazdów. Funkcjonariusze oprócz nieoznakowanych i oznakowanych pojazdów służbowych wyposażonych w wideorejestratory, wykorzystali również laserowe mierniki prędkości. Jednocześnie w działania zaangażowali się policjanci Zespołu ds. Profilaktyki Społecznej, którzy podczas licznych spotkań z dziećmi z przedszkoli i szkół podstawowych oraz z młodzieżą ze szkół średnich prowadzili spotkania promujące bezpieczne zachowania na drodze. W działaniach udział wzięli uczniowie klasy III ze Szkoły Podstawowej nr 14 w Lubinie. Dzieci samodzielnie przygotowały transparenty z pięknymi hasłami, które chwytały za serca i bardzo wzruszały kierowców. Tak „uzbrojone” przeszły razem z Komisarzem Lwem ulicami miasta, aby wspólnie z policjantami z ruchu drogowego uczestniczyć w informowaniu zatrzymywanych do kontroli kierowców o prowadzonej akcji, promując przy tym wizję „0” - czyli ZERO wypadków drogowych. Dla kierowców taka forma kontroli była najpierw zaskoczeniem, a następnie chwilą refleksji nad ideą akcji. Na koniec kontroli dzieci przekazywały kierowcom kamizelki odblaskowe, aby również jako piesi czy rowerzyści byli bezpieczni i widoczni na drodze.

W Lubaniu policjanci spotkali się z uczniami klasy 6 Szkoły Podstawowej nr 4, którzy w ramach promowania dobrych zachowań na drodze, wieli udział w akcji. Podczas spotkania prelegenci omówili ważne zmiany w przepisach ruchu drogowego, w tym korzystania z urządzeń wspomagających ruch, jazdy na hulajnodze oraz korzystania z urządzeń transportu osobistego. Zmiany w kodeksie drogowym dotknęły także kierowców, pieszych i rowerzystów, dlatego bardzo szczegółowo omówiono zasady korzystania z przejść dla pieszych oraz korzystania z telefonów komórkowych podczas przechodzenia przez jezdnię. Wisienką na przysłowiowym torcie była możliwość obejrzenie pojazdu do nauki jazdy. Na koniec spotkania uczniowie lubańskiej czwórki udali na jedną z ulic miasta, gdzie pod bacznym okiem policjantów promowali bezpieczeństwo na drodze.

W ramach działań Roadpol Safety Days policjanci jaworskiej drogówki wraz z profilaktykiem oraz uczniami I Liceum Ogólnokształcącego w Jaworze włączyli się w tegoroczne obchody „Dni bezpieczeństwa ruchu drogowego”. Na jednej z bardziej ruchliwych ulic na terenie miasta licealiści, przy pomocy przygotowanych przez siebie transparentów, apelowali do kierowców, nie tylko o bezpieczną jazdę, ale przede wszystkim o trzeźwość za kierownicą oraz bezwzględne przestrzeganie przepisów ruchu drogowego.

Pamiętajmy, że to czy jesteśmy bezpieczni w dużej mierze zależy od naszego zachowania na drodze.
Brak zrozumienia i wzajemnego szacunku to jeden z niekorzystnych czynników wpływających na bezpieczeństwo uczestników ruchu drogowego.

Przestrzegajmy więc obowiązujących przepisów i kierujmy się zdrowym rozsądkiem.

asp. szt. Monika Kaleta
Źródło: KPP w Lubinie
KPP w Lubaniu
KPP w Jaworze

 

 • Grupa dzieci z policjantami pozują do zdjęcia na tle szkoły
 • Dzieci idą chodnikiem, trzymają w rękach znaki drogowe
 • Policjanci prowadzą prelekcję w szkole
 • Grupa młodzieży i policjanci pozują do zdjęcia
 • Młody człowiek stojący z transparentem mówiącym o ograniczeniu prędkości
 • Nastolatki z transparentami w rękach
 • Grupa dzieci i policjant pozują do zdjęcia
 • Trzy dziewczynki z plakatami pozują do zdjęcia
 • Chłopiec z plakatem "Kierowco zwolnij" pozuje z kierowcą do zdjęcia
 • Dzieci i policjanci rozmawiają z kierowcą na temat bezpieczeństwa
 • Grupa dzieci z transparentami i komisarzem lwem pozują do zdjęcia

Opis filmu: Na filmie młodzież wspólnie z policjantami rozmawia z kierowcami o bezpieczeństwie i przepisach ruchu drogowego

Pobierz plik (format mp4 - rozmiar 13.67 MB)

Opis filmu: Dzieci ze znakami drogowymi w towarzystwie policjantów poruszają się po przejściach dla pieszych

Pobierz plik (format mp4 - rozmiar 47.07 MB)

Pliki do pobrania

 • 40.2 KB
  Transkrypcja do filmu nr 1
 • 14.8 KB
  Transkrypcja do filmu nr 2
Powrót na górę strony